banner39

Dağıstan'da Müslümanlar arasında gerilim

Dağıstan'da Selefiler ile Sufiler arasındaki çatışmalarda son günlerde artış olduğu bildiriliyor

Kafkaslar 09.04.2013, 09:44 09.04.2013, 11:12
Dağıstan'da Müslümanlar arasında gerilim

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Son günlerde Dağıstan'da Selefi olarak nitelenen bazı Müslümanların öldürülmesi, bölgedeki Müslümanlar arası sorunların tekrar gündeme gelmesine neden oldu. Sadece Sufiler ile Selefiler arasındaki sorunlar değil, emniyet birimleri ile dindarlar arasındaki sorunlar da bölgede giderek büyüyor.

Mart ayı içerisinde Dağıstan'ın Levaşin ilçesine bağlı Hacalmahi köyünde Bagaudin ailesi ve Ahmedov, uğradığı silahlı saldırı sonrasında hayatını kaybetmişti. Bölge emniyet birimlerine göre, bunlar ve sonrasında öldürülen Macidov isimli bir Müslüman da Selefi gruplardandı. Köy halkına göre ise saldırılar öncesinde kendilerini Sufi diye tanıtan ve dışarıdan gelen şahıslar, Selefilerin bölgeyi terketmesini talep etmişti.

Ancak bölge uzmanları Dağıstan'da yaşananların dini gerilimden ziyade emniyet birimleri tarafından organize edilen provokatif eylemler olduğunu belirtiyor. Daha önce yaşanan vahim olaylar da göz önünde tutulduğu zamansa bu gibi iddiaların gerçek olma ihtimali yakın gözüküyor. Ancak bölgedeki din adamlarının da bu konuda emniyet yetkililerine "destek" olduğu ve provokatif eylemlere alet olduğunun altı çiziliyor. Özellikle de Selefi din adamları ile tarikat liderlerinin karşılıklı birbirleri aleyhine "fetvalar" vermesi, olayların daha da karmaşık hal almasına neden oluyor.

Bunun yanı sıra selefilerin Vehhabiler olarak isimlendirilmesi, yönetim tarafından baskıların artması ve Çeçen savaşının bölgeye taşınması iç savaş söylemlerini de gündeme taşıyor.

Uzmanların görüşüne göre Dağıstan'ın Ruslar tarafından tayin edilmiş yeni başkanı Ramazan Abdulatipov döneminde bu sorunun provakatif eylemlerle daha da artması bekleniyor.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?