banner39

Dağıstan'da silah sesleri

Dağıstan'ın Gimri köyünde direnişçiler ile hükümet güçleri arasında çatışmalar yaşanıyor

Kafkaslar 13.04.2013, 16:26 13.04.2013, 16:26
Dağıstan'da silah sesleri

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Dağıstan'ın Gimri köyünde direnişçilere karşı başlatılan geniş çaplı askeri operasyonun devam ettiği açıklandı.

Bölge basınında yer alan haberlere göre, Gimri köyü, İçişleri Bakanlığı ve Federal Güvenlik Birimi (FSB) askerleri tarafından abluka altına alındı. Bir gün sonra ise bölgeye zırhlı araçlardan oluşan takviye birlikler gönderildi.

Yapılan operasyondan dolayı köy halkının önemli bir kısmının evlerini terketmek ve komşu kasabalara yerleşmek zorunda kaldığı belirtiliyor. Emniyet birimleri tarafından yapılan açıklamaya göre, çatışmalar sırasında bir direnişçi öldürüldü bir direnişçi de hayatını kaybetti. Ayrıca bir askerin de ağır yaralandığı kaydediliyor.

Köy muhtarı Aliashab Magomedov ise, emniyet birimlerinin Gimri köyünde üç direnişçi tespit ettiğini söyledi.

Öte yandan, çatışmalar sırasında direnişçilerin çevre gruplardan destek istediği, destek gruplarının köye gelmesinden sonra ise geniş çaplı operasyonun başlatıldığı belirtiliyor. İddiaya göre Gimri köy halkı da direnişçilere destek veriyor ve yolları kapatarak bölgeye takviye birliklerin gelmesini engellemeye çalışıyor.

Direnişçi grupların liderliğini ise kendisini Dağıstan Kadısı olarak tanımlayan Süleyman Magomedov'un yaptığı, direnişöilerin arasında İbrahim Hacudadayev'in de savaşçılarının bulunduğu ifade ediliyor.

banner53
Yorumlar (1)
HAKAN 8 yıl önce
sonu geliyor bu firavun imparatorlugunun halk kafkasya emirliginde mücahidlere destek veriyor şükürler olsun bu işgalcilerin en büyük destekcisi tarikatlat yani sufizimdir ALLAH müslümanları gambazlayanların belasını versin
16
orta şiddetli yağmur
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?