banner39

Dağıstan'da Vehhabilik yasağı kalkıyor

Dağıstan'da meclise sunulan yeni tasarıyla Vehhabiliğe getirilen yasakların kaldırılacağı belirtiliyor

Kafkaslar 19.05.2014, 16:44 19.05.2014, 16:48
Dağıstan'da Vehhabilik yasağı kalkıyor

İbrahim Ali/ Dünya Bülteni - Bakü

Dağıstan Halk Meclisi "Dağıstan Cumhuriyeti'nde aşırılığın önlenmesi” amacıyla kanun tasarısı hazırladı. Tasarının yeni bir düzenleme getirmediği fakat Vehhabiliğe getirilen yasakları kaldıracağı ifade ediliyor.

ИА REGNUM haber portalına göre tasarı yasalaştığında Dağıstan Cumhuriyeti’nde 22 Eylül 1999 tarihinde kabul edilen “Vehhabilik ve arı kabul edilen diğer bazı akımların yasaklanması” kanununu iptal edilmiş sayılacak.

Ulusal Meclis kendi internet sitesinde tasarı için bir açıklama yayınladı. Açıklamada “vehhabiliğe” karşı yasanın hukuki referans açısından geçersiz olarak kabul edildiği nedeniyle iptal edileceği bildirildi.

2000 yılında  Dağıstan Cumhuriyeti Ulusal Meclisi 22 Eylül 1999’da kabul edilen “Dağıstan Cumhuriyeti’nde  vehhabiliğin ve diğer aşırı faaliyetlerin yasaklanması hakkındaki yasaya kıyasen “vehhabiliğe” karşı federal yasanın kabul edilmesini önermişti.  Ancak Rusya Devlet Dumasının kamu kurum ve dini kuruluşları komitesi konu uzmanlarının katılımıyla uzun bir geçmişi olan dini hareketi yasaklamanın yasal imkansızlığını ifade etmişti.

ИА REGNUM’a konuşan Dağıstanlı uzmanlar “vehhabiliğe” karşı yasadaki ifadelerin muğlak olması nedeniyle dini aşırılık ile mücadelede gerçekçi olmadığını söyledi.  

Dağıstanlık avukat Resul Kadiev’e göre şimdiki tasarı ve onun açıklaması aşırılığın önlenmesi için yeni bir yasaya ihtiyaç olduğunu göstermiyor. Ona göre yeni tasarı sadece “vehhabiliği yasaklama kanununun” iptali için gerekli. Tasarının toplumda ve hatta Ulusal Meclis başkanlığının toplantısında bile tartışılmaması yeni yasanın çoğunluk için sürpriz olabileceğini gösteriyor.

Resul Kadiyev konu ile ilgili şu ifadeleri kullandı:

“Vehhabiliğe karşı mücadele” yasası yıllardır çatışma için zemin oluşturdu. Onun kaldırılması için kamuoyu ile birlikte çalışılmalıydı. Yeni tasarının hazırlanması sadece Müslüman topluluklarla değil başka inanç grupları ile de beraber yapılmalıdır. Senelerdir süren kavganın sembolü haline gelen yasanın kaldırılması toplumda birlik ve beraberliğin sembolü haline gelmelidir”

İslami ilimler uzmanı Saide Sadykova’ya  göre ise "Vehhabiliği  ve diğer aşırılıkları yasaklama yasası" başlangıçtan beri Rusya Federasyonu Anayasası'nın vicdan özgürlüğü temel ilkesine aykırı idi ve yasada da ilim çevrelerinde de “Vehhabilik” kavramının kesin tanımı yoktu.  Ona göre, Vehhabilik”  bir dini ideolojidir ve anayasa bunun yasaklanmasına izin vermez.  Sadykova, “Bizim milletvekilleri de Vehhabiliğın ne olduğunu insanlara açıklamak için çaba göstermediler. Dolaysıyla bu yasanın iptali uzun süredir beklenen bir ihtiyaç idi” ifadelerini kullandı.

banner53
Yorumlar (0)
19
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?