banner39

Dağıstanlı gazeteciden, Suriye'ye giden Nogay gençlerinin filmi

Dağıstanlı gazeteci, Nogay gençlerinin Suriye'ye gitmesiyle ilgili bir film yaptı

Kafkaslar 05.11.2019, 11:20 06.11.2019, 17:14
Dağıstanlı gazeteciden, Suriye'ye giden Nogay gençlerinin filmi

Nogay dili gazetesi "Bozkır Sesi - Shiol Tavysy" nin genel yayın yönetmeni Elmira Kozhaeva, Suriye'yedeki savaşta yer alması için giden Kumli köyünün gençleri hakkında "Aldatıldı" isimli bir film çekti.

31 Ekim'de, filmin ilk fragmanı "Bozkır Sesi - Shiol Tavysy" gazetesinin YouTube kanalında yayınlandı.

Elmira Kozhaeva 3 Kasım'da eng.kavkaz-uzel.eu haber sitesine verdiği demeçte "Filmin ilk fragmanında yer alan, Nogay Bölgesi'ndeki Kumli köyünün üç sakini Kurmanali Ataev, Muradin Suyundikov ve Askerbiy Aliev hakkında bilgi verdi. Mezun olduktan sonra Astrakhan'dan okumak için ayrıldılar. "Çerkes Cemaati" olarak adlandırılan Surgut ve Novy Urengoy şehirlerine gittiler .

Gazeteci ayrıca, daha sonra, aile üyeleriyle birlikte Kumli köyünün yerlilerinin Türkiye'ye, ardından Suriye'nin Rakka ve İdlib kentlerine gittiğini söyledi.

Çeşitli tahminlere göre, Dağıstan, Çeçenistan ve Kafkasya'nın diğer bölgelerinden yüzlerce hatta binlerce çocuk ailelerinin DEAŞ ile bağlantıları sebebiyle Irak ve Suriye'de kalabilir.

* Nogaylar, Don ve Kuban ırmakları arasındaki alanda Astrahan yöresinde varlığını sürdüren Türk dillerinden Nogayca'yı konuşan bir Türk boyu.

banner53
Yorumlar (0)
24
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?