Dağıstanlılar İslam hukukunu daha çok önemsiyor

Dağıstan'da gençlerin yüzde 94'ü Allah'a inandığını belirtirken yüzde 58'i İslam Hukukunu mevcut hukuktan daha çok önemsiyor...

Dağıstanlılar İslam hukukunu daha çok önemsiyor

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Dağıstan'da gençlerin yüzde 58'i resmi hukuktan çok İslam Hukukuna saygı duyuyor. Ülke gençlerinin çoğunluğunun dini değerlere sıkı sıkıya bağlı olduğunu belirtmesine rağmen sadece yüzde 3'lük bir kesimi direnişçilere katılmaya hazır olduğunu ifade ediyor..

Rusya Bilimler Akademisi Sosyal Araştırmalar Enstitüsü tyarafından yayımlanan Sosyolojik İncelemeler Dergisi'nde "Dağıstan Gençliğinin Aşırılıkçı Eğiliminde Din Faktörü" başlıklı bir araştırma yayımlandı. Araştırma ilginç sonuçlar içeriyor.

Dağıstan, Rusya Federasyonunun en dindar bölgelerinden biri. Bir dine bağlı olduğunu ifade edenlerin oranı yüzde 90. Bunların yüzde 80'inden fazlası İslam dinine mensup. Dağıstan'da nüfusun genç oranı oldukça yüksek, yaklaşık yüzde 40. Gençlerin yüzde ellisinden fazlası lise eğitimi almış. Orta derecede dini eğitimi olan vatandaşların oranı yüzde 11.

Dağıstan gençleri arasında dine bağlılık seviyesi alışılmadık şekilde yüksek, yüzde 92'lik oran Allah'a inandığını açıklıyor. 2004'te yüzde 79 idi.

Dağıstan'da faaliyet gösteren direnişçilere katılım da yüksek. Direnişçilerin yüzde 70'i yaşları 15-25 arasındaki gençlerden oluşuyor.

Dağıstanlı gençlerin yüzde 77'si İslam'ın Hz. Muhammed döneminde olduğu gibi kalması gerektiğini düşünüyor. Genç Dağıstanlıların sadece yüzde 9,6'sı İslam'ın dünyada yaşanan değişikliklere bağlı olarak değişmesi gerektiğini ifade ediyor.

Gençlerin yüzde 58'i İslam Hukukunun devlet kanunlarının üstünde olduğunu düşünüyor. Aynı oranda vatandaş da yüksek eğitim kurumlarında İslami ilimlerin öğretilmesini destekliyor. İslami eğitim veren okullarda okuyanların tamamı acil bir şekilde şer'i ölçülerin gündelik hayata hakim kılınması gerektiğine inanıyor. 'Modernist' Müslümanlar arasında ise şeriat ölçülerine olumsuz yaklaşım yaygın.

Dağıstan'da gençlerin yüzde 30'u İslami kurallar ihlal edilirse kendisini devleti açıkça protesto etmeye hazır hissediyor. Dini eğitim kurumlarında dini hakların ihlali karşısında yönetime karşı çıkmaya hazır olanların oranı ise sadece yüzde 25,6 olması. Uzmanlar bu çelişkiyi, İslami eğitim kurumlarında çoğunlukla tasavvuf anlayışının verilmesi ile izah ediyor. Bu sebeple dindar Müslümanlar arasında bile İslam ve laik devletin bir arada yaşaması fikri yaygın.

Soru yöneltilen gençlerin sadece yüzde 3,1'i silahlı direniş saflarına katılmaya hazır olduğunu ifade ediyor. 'Vahhabilere' karşı olduğunu belirten Müslümanların Dağıstan'daki oranı yüzde 74,4. Bununla birlikte, ankete katılanların çoğunluğunun kendisini dindar Müslüman olarak ifade ettiği dini eğitim kurumlarındaki sonuçlar, genel göstergelerden oldukça faklı görülüyor. Sufi kurumlarında okuyan gençler 'vahhabiliğe' düşmanca yaklaşıyor. Genel olarak Dağıstan gençliği Vahhabilerin Kafkasya'daki eylemlerinin, para karşılığı bölgede bulunan yabancı silahlı grupların çıkarlarını gerçekleştirmek olduğunu düşünüyor. Bu görüşü paylaşanların oranı yüzde 59,1.

Güncelleme Tarihi: 06 Eylül 2013, 11:27
banner53
YORUM EKLE

banner39