banner15

Direnişçi aileleri siloviklerin hedefinde

Çeçenistan'da çocukları direnişçilere katılan aileler evlerinin silovikler tarafından yakılmasından endişeli

Direnişçi aileleri siloviklerin hedefinde

Çeçenya'nın Vedeno bölgesi Elistanji köyü sakinlerinden Abdulaziz-Zargan Osupov çifti, oğulları direnişçilere katıldığı için evlerinin siloviklerce yakılmasından dolayı endişe duyuyorlar.

Abdulaziz ve Zargan Osupov insan hakları savunucularına, oğulları Albert Osupov'un 9 Ağustos'ta öğle namazı için evden çıktığını ve bahçenin dışında kendisini bekleyen bir araca binerek uzaklaştığını anlattılar. Kendi imkanlarıyla oğullarına ulaşamayan Osupov'lar yazılı dilekçelerle emniyete, savcılığa ve FSB'ye başvurdular. Osupov çifti Albert'in evden ayrıldıktan sonra bindiği aracın markasını ve plakasını da bildirdiler. İnceleme yapmak üzere

Osupov ailesinin evlerine gelen emniyet çalışanları, Albert'in 'ormana' gitmiş olması durumunda malları ve evlerinin güvenliği konusunda garanti veremeyeceklerini söylediler. Bunun dışında silovikler direnişçi ailelerinin evlerinin yakılması gerektiğini söylediler. Polislerden biri Abdulaziz Osupov'a, oğlunu direnişçilere gönderdiği için hapis yatacağını söyledi. 

Albert daha önce direnişçilerin arasında bulunmaktan Kirov Cezaevinde altı ay yattı. Orada, son olayda kendisiyle birlikte evini terk eden arkadaşı Zaurbek ile tanıştı. 

İnsan hakları savunucuları Haziran sonunda iki direnişçinin ailesinin evlerinin yakıldığı bilgisine ulaştı. Her iki ev de tamamıyla yandı. Memorial insan hakları savunucularının verdiği bilgilere göre, Çeçenya'da direnişçi ailelerinin evleri yakılması olayları 2008 yılından itibaren görülmeye başlandı. 

Rusya yanlısı Çeçenya başkanı Ramzan Kadirov, direnişçi ailelerinin, çocuklarının eylemlerinden sorumlu olmaları gerektiği hakkında bazı açıklamalarda bulunmuştu.

Kaynak: Ajans Kafkas

Güncelleme Tarihi: 22 Ağustos 2011, 11:59
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35