banner15

Direnişçilerin cesedi ailelerine verilmiyor

Çeçenistan'da geçtiğimiz hafta öldürülen dört direnişçinin cesetlerinin alelerine teslim edilmediği bildirildi

Direnişçilerin cesedi ailelerine verilmiyor

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

18 Ağustos'ta Caharkale'de öldürülen dört direnişçinin cesetleri ailelerine verilmiyor.

Ajans Kafkas'a konuşan isminin açıklanmasını istemeyen bir Çeçen insan hakları savunucusu, başkent Caharkale'de düzenlenen özel operasyonda öldürülenlerin cesetlerinin büyük ihtimalle gizli mezarlara defnedileceğini söyledi. Çeçen gözlemcinin verdiği bilgilere göre, Vedeno bölgesinin Elistanji köyü sakinleri 18 Ağustos gecesi öldürülen Albert Osupov'un ailesine, oğulları için cenaze merasimi düzenlenmesine izin verilmediğini bildirdi. Hatta aileye, cenazesi olanların uyguladığı geleneklere göre bahçe kapılarını açmaya bile müsaade etmediler. Osupov ailesinin evinin yakınlarında sürekli siyah camlı jip duruyor. Yakınları ve komşuları her şeye rağmen inançları ve geleneklerine uygun olarak cenazesi olan aileyi ziyaret ediyor, ancak korktukları için fazla kalamıyorlar. Albert Osupov'un cesedi de beraberinde öldürülen diğerleri gibi ailesine verilmedi. 

Ayrıca, Caharkale'de öldürülen dört kişinin ailesine, operasyonda zarar gören dairelerin tadilatı için 500 bin ruble ödemeleri sorumluluğu verildi. Bu 'ceza', yasal olmadığı gibi, köylü ailelerin gelirlerinin çok üzerinde.   

18 Ağustos gecesi Caharkale'nin Lenin bölgesinde Çeçen siloviklerce yürütülen özel operasyonda dört direnişçi öldürüldüğü, silovikler arasında kayıp olmadığı açıklanmıştı. Öldürülenlerden kimliği tespit edilenler Şali'li Zaurbek Aysumov ve kuzeni Ruzambek Şahmurzayev ile Elistanji'li Albert Osupov. Bu üç kişi de henüz 9 Ağustos'ta evlerinden ayrılmışlar ve aileleri tarafından aranıyorlardı. 

Güncelleme Tarihi: 24 Ağustos 2011, 17:33
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35