banner15

El yazması eserler korunsun çağrısı

Kazan'da yapılan konferansta İslam kültürüne ait eserlerin daha iyi korunması için gerekenler tartışıldı

El yazması eserler korunsun çağrısı

Dünya Bülteni/Haber Merkezi

Tataristan Devlet Sosyal Bilimlet Pedagoji Üniversitesi'nde "Rusya Halklarının Manevi Mirası ve Komşular" isimli uluslararası bir konferans düzenlendi. Konferansa Rusya'nın çeşitli bölgelerinden, BDT ülkelerinden ve diğer ülkelerden bilim adamları katıldı. İslam Dünyasi Üniversiteleri Federasyonu Merkezi sekreterliği başkanı Mustafa Ali ve Fas'ın Rusya büyükelçisi Abdulkadr al-Aşhab konferansa misafir olarak katıldı.

Konferansta açılış konuşması yapan Tataristan eğitim bakanı Bulat Yagudin, bölgenin birçok üniversitelerinde doğu bilimlerinin araştırıldığını ve oryantalizm çalışmalarının yapıldığını beyan etti. Rusya oryantalistlerinin sekizinci kurultayının Kazan'da yapılacağını hatırlattı. Tataristan Devlet Sosyal Bilimlet Pedagoji Üniversitesi rektörü Radif Zamaletdinov ise, devletin İslami eğitimin gelişmesi için desteklerini anlattı ve son dönemde Rusya'nın diğer bölgelerinin yanı sıra Tataristan'ın da çeşitli Müslüman ülkelerin üniversiteleri ile yakın ilişkiler kurmaya başladığını belirtti.

ARAPÇA EĞİTİMİ VE KÜLTÜRÜN KORUNMASI

İslam Dünyasi Üniversiteleri Federasyonu Merkezi sekreterliği başkanı Mustafa Ali ise konuşmasında İslami araştırmaların önemine ve Arapça'nın öğrenilmesinin gerekliliğine yer verdi. Arapça el yazmalarının, İslam kültürünün korunması açısından büyük bir öneme sahip olduğunu belirten Ali, bilim adamlarını bu eserler üzerinde araştırmaları artırmaya çağırdı. İslami mirasın araştırılmasına destek maksadıyla İSESKO'nun Kazan bölümünün açılmasına da karar verildi.

Rus basınında yer alan haberlere göre konferansı İslam Geliştirme bankası, Tataristan Devlet Sosyal Bilimlet Pedagoji Üniversitesi ve Rusya İslam Enstitüsü organize etti.

 

Güncelleme Tarihi: 27 Eylül 2010, 11:56
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48