Ermeni ordusu Erivan'a yürüyor iddiası

Ermenistan'da Başbakan Serj Sarkisyan’ı istifa etmeye zorlayan protestolar ülkede sıcak günlerin yaşanmasına sebep olurken Dağlık Karabağ'da konuşlanmış askeri birliklerin de Erivan'a doğru yola çıktığı iddia ediliyor.

Ermeni ordusu Erivan'a yürüyor iddiası

Şerife Yılmaz / Dunyabulteni.net

Ermenistan'da muhalefetin çağrısı ile sokaklara çıkan göstericileri bastırmak için dün gece Dağlık Karabağ'da konuşlu bir grup Ermeni askerin Erivan'a doğru yola çıktığı belirtiliyor.

Reportyor Azerbaycan haber sitesinde yer alan habere göre Dağlık Karabağ'daki Ermeni asker alayının Ermenistan'a doğru yola çıktığı ve Rus askeri birliklerinde de hareketlenme olduğu iddia edildi.

Kafkasya bölgesi konusunda uzmanı olan Rus Sergey Markedonov, bugün Erivan'da bir basın toplantısı düzenleyerek son günlerde yaşanan olayları değerlendirdi.

'Arka' haber sitesinde yer alan bilgiye göre Markedonov, Ukrayna'da Donbass'ta yaşanan olayların aksine Dağlık Karabağ'da, Batı ile Rusya arasında bir vekalet savaşı olmadığını belirterek, "Tersine, Karabağ ile aralarında temas noktaları var,” dedi.

Habere göre Markedonov sözlerini şöyle sürdürdü: Şimdi, Azerbaycan'da yaşanan olaylar nedeniyle çatışma bölgesinde gerginliğin tırmanması için en uygun zaman değil.

Markedonov, ancak, Ermenistan'daki istikrarsızlığın kötüye gitmesi durumunda, temas hattında gerilimin tırmanmasının mümkün olacağını vurguladı.

Markedonov, "Yeni Ermenistan hükümetinin Karabağ'a verilen tavizler konusunda birşey yapacağını düşünmüyorum, çünkü protesto hareketinin sloganlarından biri eski cumhurbaşkanı Sargsyan'ın 2016 yılındaki dört günlük savaşdaki toprak kaybında başarısızlığıyla ilgili" dedi. .

Ermenistan’ın başkenti Erivan, 13 Nisan’dan bu yana tayin edildikten 6 gün sonra Moskova’ya çok yakın olan Başbakan Serj Sarkisyan’ı istifa etmeye zorlayan halk protestolarına sahne oluyor. Diğer yandan protesto hareketlerinin durmasının ve ülkeye siyasi istikrarın yeniden dönmesinin temel şartı olarak genç lider Nikol Paşinyan’ın başbakan olarak adlandırılması için muhalefetin parlamentoya baskısı devam ediyor.

Güncelleme Tarihi: 04 Mayıs 2018, 12:45
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER