banner39

Ermenistan seçime hazırlanıyor

Siyasi partiler arasındaki rekabet devam ediyor, yeni siyasi ittifak girişimleri de gündeme taşınıyor.

Kafkaslar 22.03.2012, 14:08 22.03.2012, 14:08
Ermenistan seçime hazırlanıyor

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Ermenistan’da 6 Mayıs 2012 tarihinde düzenlenecek meclis seçimleri öncesinde siyasi partiler arasındaki rekabet artarak devam ediyor. Bunun yanı sıra yeni siyasi ittifak girişimleri de gündeme taşınıyor. İlk ittifak girişimi muhalif “Miras” ve “Bağımsız Demokratlar” partileri arasında gerçekleşti.

“Miras” partisinin şu anki mecliste grubu bulunmakta, “Bağımsız Demokratlar” ise “Ermenistan Milli Harekatının” eski yöneticileri tarafından kuruldu. Ermenistan Milli Harekatına eski devlet başkanı Levon Ter Petrosyan liderlik yapıyor. Petrosyan’a 2008 başkanlık seçimlerinde destek veren Ararat Zurabyan, Haçatur Kokobelyan ve eski dışişleri bakanı Aleksandr Arzumanyan yeni parti içerisinde yer alacaklarını açıkladı.

Uzmanlar Petrosyan’ın “Ermeni Milli Kongresi”nin seçim sonuçlarına göre muhalif partiler içerisinde ilk sırada yer alacağını öne sürüyor. Seçimin ise hakim “Ermenistan Cumhuriyet partisi” ve koalisyon ortağı “Gelişen Ermenistan” partisi tarafından kazanılacağına kesin gözüyle bakılıyor.

AB ve ABD’nin bölge büyükelçilerinin aracılığıyla Petrosyan ile iktidar arasında diyalog çalışmaları başlatılmış ancak görüşmeler muhaliflere yönelik gözaltılar sonrasında kesilmişti. Buna rağmen Petrosyan’ın liderlik yaptığı oluşumun meclis içerisinde yer alabileceği tahmin ediliyor.

banner53
Yorumlar (0)
20
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?