banner39

Ermenistan sınırını Rusya koruyacak

Putin, Ermenistan'la ortak ordu kurulması için çalışmalara başlanması talimatını verdi. Ordu Rusya ve Ermenistan'ın sınırlarını koruyacak..

Kafkaslar 15.11.2016, 09:55 15.11.2016, 09:55
Ermenistan sınırını Rusya koruyacak

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Azerbaycan'ın 60 bin asker, 100'e yakın uçakla başlattığı tatbikata Rusya ve Ermenistan arasında ortak Ordu kurma kararıyla karşılık verildi.

Ukrayna’da Kırım’ı ilhak eden, Suriye’de askeri üslerini büyüten Rus yönetimi, son olarak Ermenistan’la ortak askeri güç oluşturmak üzere anlaşma aşamasında. Moldova ve Bulgaristan’da da seçimleri Rus yanlısı adaylar kazandı.

ERMENİSTAN’LA ASKERİ İŞBİRLİĞİ

Rusya yönetimi dün “Devlet Başkanı Vladimir Putin, hükümetin Rusya ile Ermenistan Silahlı Kuvvetleri’nin birleştirilmesi önerisini destekleyerek, Rusya Güney Askeri Bölgesi bünyesinde birleşik kuvvetler oluşturulmasına onay verdi” diye açıklama yaptı.

Buna göre Rusya savunma ve dışişleri bakanlıkları anlaşma için görevlendirildi. Anlaşma çerçevesinde ortak bir askeri güç oluşturulacak. Barış zamanında ortak askeri gücün başında Ermenistan Genelkurmayı’nın atayacağı, Rusya’nın onaylayacağı bir komutan olacak. Çatışma dönemlerinde ise komutayı Rusya devralacak.

Anlaşma yürürlüğe girdiğinde Rus askerleri, Ermenistan topraklarını dışarıdan gelecek tehditlere karşı koruyacak. Halihazırda Ermenistan’ın Gümrü şehrinde 1995’ten beri Rus üssü bulunuyor.

Yorumlar (1)
Hüsamettin ŞENER 7 yıl önce
Ermeniler artık anladılar rusların ne yalancı olduklarını. Asıl gayelerinin ermenistan topraklarını GASP edip ermenileride defetmek olduğunu. Türkiye iele sınırlarını birleştirmesinler diye rus koruma bahanesine baş vurdular. www.depremerkenuyari.com
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?