banner39

Ermenistan'a Avrasya Birliği için Karabağ şartı

Kazakistan lideri Nazarbayev, Ermenistan'ın ancak BM'nin tanıdığı sınırları ile Avrasya Birliği'ne üye olabileceğini belirterek işgale resmen karşı çıkmış oldu

Kafkaslar 09.06.2014, 15:19 09.06.2014, 17:24
Ermenistan'a Avrasya Birliği için Karabağ  şartı

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Kazakistan Cumhurbaşkanı Nursultan Nazarbayev, Ermenistan’ın Birleşmiş Milletler (BM) tarafından tanınan sınırlar ile Avrasya Ekonomik Birliği’ne katılabileceğini söyledi.

Azerbaycan’ın kadim dostları olduğunu ve onu asla incitmeyeceklerini belirten Nazarbayev, Ermenistan’ın Dünya Ticaret Örgütü’ne ve BM’ye katıldığı sınırlar çerçevesinde Avrasya Birliği’ne dahil olabileceğini söyledi. Nazarbayev, “Ermenistan Avrasya Birliği’ne katılmak isterse bu şartı kabullenmek mecburiyetindedir” ifadelerini kullandı.

Ermenistan’ın Avrasya Ekonomik Birliği'ne katılmasının Dağlık-Karabağ sorunu ile ilgili olduğunu belirten Avrasya Ekonomik Komisyonu yetkililerinden Anton Azarov da konu hakkında REGNUM ajansına yaptığı açıklamada Dağlık-Karabağ’ın bu teşkilata üyeliğinin söz konusu olmadığını ve Avrasya Birliği’nin sınırları sadece Ermenistan’ı içerebileceğini bildirmişti.

Azarov’un sözlerine tepki gösteren Ermeni yetkililer Karabağ ve Ermenistan’ın tek bir ekonomik alan olduğunu ve Avrasya Birliği’ne üye olma durumunda böyle bölünmenin Ermeni tarafı için kabul edilemez olduğunu açıklamıştı.

banner53
Yorumlar (0)
28
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?