banner15

Ermenistan'dan AKPM'nin Karabağ raporuna tepki

Ermenistan, AKPM'nin Dağlık Karabağ ile ilgili Ermenistan'ı eleştiren raporu eleştirerek bunun barış sürecine zarar vereceğini savundu

Ermenistan'dan AKPM'nin Karabağ raporuna tepki

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Ermenistan Dışişleri Bakan Yardımcısı Karen Nazaryan Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi (AKPM) Siyasi İşler Komitesi'nin Ermeni karşıtı raporunu kabul etmesinin Dağlık Karabağ sorununun barışçıl çözümü için arabuluculuk çabalarını engelleyeceğini savundu.

Ermeni bakan yardımcısı yaptığı açıklamada AKPM’nin Ermenistan ve Azerbaycan arasındaki bu sorunu çözme konusunda yetkisinin bulunmadığını öne sürerek “Dolaysıyla bu raporu gündemlerine bile alamazlar. Bu tür adımlar, yalnızca çatışmaya sebep olur ve barışçıl yollarla varılacak çözüm sürecine zarar verebilir” ifadelerini kullandı.

Nazaryan, aynı zamanda söz konusu raporun Ocak ayında yapılacak AKPM genel kurul toplantısının gündemine dahil edildiğine de bildirdi.

Gazetecilerin “AKPM’yi boykot ederek daha sert cevap verme zamanı gelmedi mi” sorusuna Nazaryan “Boykot Ermenistan’ın tarzı değildir” cevabını verdi. Nazaryan, "Biz farklı Avrupa kurumları ile işbirliği ve ilişkilerimizin derinleştirilmesinden yanayız. AKPM insan hakları, demokrasi konularında önemli işlevlere sahiptir. Biz bu alanlarda onlarla işbirliği içinde olmayı istiyoruz” dedi.

Güncelleme Tarihi: 09 Kasım 2015, 16:17
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35