banner39

Eski Çeçen bakan 40 gündür cezaevinde

Geçtiğimiz yıl Aralık ayında çağrıldığı Emniyet şubesine giden ve burada gözaltına alınan Çeçenistanlı eski bakan Şemseddin Batukayev 40 günden beri tutuklu

Kafkaslar 18.01.2011, 09:32 18.01.2011, 09:32
Eski Çeçen bakan 40 gündür cezaevinde

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Eski Çeçenistan İçkerya Şeriat Mahkemeleri Başkadılığı görevinde de bulunan Batukayev, 8 Aralık'tan beri İstanbul Emniyet Müdürlüğü'nün Kumkapı'daki Yabancılar Şubesi'nde tutulurken, ailesi ve yakın çevresinin endişeli bekleyişi sürüyor.

Yeni Akit Gazetesi'nden edinilen bilgiye göre Sağlık sorunları olan Batukayev'in cezaevinde tutulması tepki çekerken, konuyla ilgilenen MAZLUM-DER İstanbul Şubesi avukatları ise Batukayev'in Türkiye'den ayrılmak istemediğini belirterek tutukluluk sebebinin neden şimdiye kadar netlik kazanmadığını soruyor. Şemseddin Batukayev için endişe duyduklarını belirten İnsanı Müdafaa ve Kardeşlik Derneği (İMKANDER) Başkanı Nuray Canan Bezirgan, Akit'e yaptığı açıklamada "8 Aralık 2010 tarihinden beri Kumkapı Yabancılar Şubesi'nde gözaltında tutulmakta olan Eski Çeçenistan İçkerya Şeriat Mahkemeleri Baş Kadısı Şemseddin Batukayev'in durumuyla ilgili hiçbir gelişme yoktur. Nedensiz gözaltı devam etmektedir.

Son derece sağlıksız bir ortamda tutulan Batukayev'in sağlığı ile ilgili ciddi endişe duymaktayız" dedi. Bezirgan, "Bizler bir an önce sağlık sorunları olan Sayın Batukayev'in serbest bırakılarak ailesinin yanına dönmesini yetkililerden talep ediyoruz" diye konuştu.

 

banner53
Yorumlar (0)
19
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?