Gagavuzlar bağımsızlık istiyor

Gagavuz Özerk Bölgesi'nde 2 Şubat'ta yapılan referandumun sonuçlarına göre halkın yüzde 98,9'u bağımsızlıktan yana oy kullandı

Gagavuzlar bağımsızlık istiyor

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Moldova'ya bağlı Gagauz (Gökoğuz) Özerk Bölgesi'nde, ülkenin Romanya ile birleşmesi durumunda bölgenin bağımsızlık ilanı için yapılan referandumda halkın yüzde 98,9'u bağımsızlığa evet oyu verdi.

Referandumda halkın yüzde 98,9'u Moldova bağımsızlığını yitirirmesi durumunda Gagauzya'nın bağımsız olmasını istedi. Ayrıca referanduma katılanların büyük bir kısmı Rusya'nın öncülüğündeki Gümrük Birliği ile birleşmekten yana oy kullandı. Gagavuz milliyetçileri, Moldova'nın 2018'e kadar Romanya ile birleşme planlarının olduğunu öne sürüyor ve bu durumda kendilerine Rusya'nın da desteği ile yeni bir yol çizmek istiyor.

Rusya'da yaşayan işadamı Yuriy Yakubov'un sponsorluğunda düzenlenen referandumda şu sorular sorulmuştu: "Avrupa Birliği'ne mi, yoksa Rusya'nın başını çektiği Gümrük Birliği'ne mi dahil olmak istersiniz, Moldova bağımsızlığını yitirirse Gagauzya'nın bağımsız olmasını destekliyor musunuz?"

2 Şubat 2014'te yapılan Referanduma katılım oranı yüzde 70 olarak gerçekleşmişti. Kişinev hükümeti ise 'kanunsuz' olarak nitelendirdiği referandumun ancak kamuoyu yoklaması olabileceğini savunmuştu.

 

Güncelleme Tarihi: 13 Mart 2014, 15:34
banner53
YORUM EKLE

banner39