G.Kore-Özbek ortak sanayi kompleksi üretime başladı

Özbekistan ve Güney Kore işbirliği ile Özbekistan'da üretime başlayan Surgil Gaz Kimyasal Kompleksi Orta Asya'nın en büyük şirketi olarak üretime başladı

G.Kore-Özbek ortak sanayi kompleksi üretime başladı

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Orta Asya'nın en büyük gaz sanayi merkezi Özbekistan'da çalışmaya başladı.

Özbekistan Milli Haber ajansının bildirdiğine göre, Ustyurt bölgesinde maliyeti yaklaşık 4 milyar dolar olan 'Surgil Gaz Kimyasal Kompleksi' üretime başladı.

Petrol ve kimya alanında sadece Özbekistan’ın değil Bağımsız Devletler Topluluğu (BDT) ülkeleri arasında alanında en büyük olan şirketin Özbek-Güney Kore işbirliğinde yapıldığı bildirildi. Gaz Kimyasal Kompleksinin açılış töreninde konuşan Güney Kore Başbakanı Hwan Ahn Ge, Özbekistan ile stratejik ortaklığının, iki ülke arasındaki ticaret, ekonomik ve karşılıklı yatırım işbirliğinin geliştirilmesinin önemini vurguladı.

4 milyar dolara mal olan projeden senede 4.5 milyar metreküp doğalgaz üretimi sağlanacak. Bu gazın 3,7 milyar metreküpü ihraç edilecek. Tesiste 387 bin ton polietilen 83 bin ton polipropilen, 102 bin ton diğer türlerde petrol ve gaz üretimi gerçekleştirilecek.

Yonhapnews ajansın haberine göre, şirketin Özbek ve Güney Koreli ortakları aynı zamanda 110 kilometrelik boru hattı inşa ederek Surgil Gaz Kimyasal Kompleksinde üretilen gazın Ustyurt kimyasal fabrikasına ulaşımını sağlayacak.

Açılış törenine Özbekistan Başbakanı Şevket Mirziyayev de katıldı.

Güncelleme Tarihi: 25 Mayıs 2016, 14:51
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35