banner39

'Gorbaçov, Haydar Aliyev'e suikast planladı'

Eski Soyvet Rusya Devlet Başkanı Miahil Gorbaçov'un, Azerbeycan eski Devlet Başkanı Haydar Aliyev için kiralık katil tuttuğu öne sürüldü.

Kafkaslar 06.11.2007, 16:26 12.12.2018, 12:11
'Gorbaçov, Haydar Aliyev'e suikast planladı'

Sovyetler Birliği'nin son Devlet Başkanı Mihail Gorbaçov'un Azerbaycan'ın  Cumhurbaşkanı Haydar Aliyev'i, ikisinin Politbüro üyeleri olduğu dönemde, öldürmesi için kiralık katil tuttuğu, katilin bu görevi yerine getirmediği ileri sürüldü.

Rusya'da yayımlanan Moskovskiy Komsomolets gazetesinde yayımlanan haberde, Rus TV-Center kanalında "Doğru Anı" adlı programın sunucusu Andrey Karaulov'un bu iddiayı gündeme getirdiği belirtildi.

GORBAÇOV, ALİYEV'İ KENDİSİNE RAKİP GÖRÜYORDU

Karaulov, Gorbaçov'un SSCB Devlet Başkanlığı için Aliyev'i kendisine en büyük rakip olmasından dolayı tehdit olarak gördüğünü, ortadan kaldırması için bir kiralık katil tuttuğunu iddia etti.

Aliyev'i öldürmesi için kiralanan kişiyle röportaj yaptıklarını ifade eden Karaulov, konuşmasını şöyle sürdürdü:

"Yüzünü (kiralık katilin) göstermemek için sırtından görüntü aldık. Kiralık katilin Aliyev'e yönelik suikast girişimi son anda iptal edildi. Çünkü eski SSCB'nin Politbüro üyesi olan Aliyev gibi bir şahsın öldürülmesi öngörülmez sonuçlar doğurabilirdi. Bundan dolayı yapay yollarla Aliyev'in sağlığına müdahale edildi. Uzaktan kumandalı özel cihazlarla Aliyev'in kalp atışlarının ritmi etkilendi ve suni kalp krizi geçirmesi sağlandı."

Aliyev'in kaldırıldığı hastanede gözünü açtığında ilk gördüğü kişinin Yevgeniy Çazov adındaki kardiyolog olduğunu söyleyen Karaulov, Çazov'un Aliyev'den, SSCB Politbüro üyeliğinden istifa ettiğini belirten bir belgeyi imzalamasını isteğini Aliyev'in de belgeyi imzaladığını ifade etti.

GORBAÇOV YALANLADI

Gorbaçov ise Rus basınına yaptığı açıklamada, Karaulov'un yıllardır kendisi aleyhine çeşitli iddialar ortaya atığını, söz konusu iddiaların da gerçeği yansıtmadığını söyledi.

Sovyetler Birliği Devlet Başkanı olması gereken Aliyev'in, siyasi oyunlarla ayağını kaydırdığı gerekçesiyle ölümüne kadar Gorbaçov ile konuşmadığı belirtiliyor.

Kaynak: AA


 

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?