banner39

Gözlemcilerden Tacikistan seçimlerine güven telkini

Tacikistan'da haftasonu gerçekleşen ve Devlet başkanı Rahmanov'a ebedi makam tahsis eden yeni anayasa seçimlerinin uluslararası hukuka uygun olduğu bildirildi

Kafkaslar 24.05.2016, 17:00 24.05.2016, 17:00
Gözlemcilerden Tacikistan seçimlerine güven telkini

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Bağımsız Devletler Topluluğu (BDT) gözlemcileri başkanı, Tacikistan'daki referandum ülke ve uluslararası hukuk mevzuatına uygun olarak gerçekleştiğini söyledi.

Tacikistan’da pazar günü Anayasa değişikliği için yapılan referandumu gözlemleyen BDT gözlem misyonu başkanı Vladimir Garkun, oylamanın bu ülke yasaları ve uluslararası hukuk ile uyumlu halde gerçekleştiğini söyledi.

Duşanbe'de referandum ile ilgili brifingde konuşan Garkun, “BDT gözlemcileri oylamada herhangi bir ihlalleri tespit etmedi. Biz oylamanın bu ülke yasaları ve uluslararası hukuk ile uyumlu halde gerçekleştiği kanaatindeyiz”, dedi.

Garkun, demokratik, özgür ve Tacik vatandaşların aktif katılımıyla yapılan referanduma Azerbaycan, Ermenistan, Belarus, Kazakistan, Kırgızistan, Moldova ve Rusya’yı temsil eden BDT gözlem misyonunun 107 kişiden oluştuğunu söyledi.

Tacik lider İmamali Rahmanov’u ebedi devlet başkanı olarak ilan eden referanduma Şanghay İşbirliği Örgütü (ŞİÖ), BDT ve BDT Parlamentolararası Meclisi ve uluslararası gözlemcilerden oluşan 120'den fazla gözlemci katıldı.

Bağımsız uzmanlar ve Tacik muhalefeti ise bu referandumun tümüyle hükümetin kontrolünde ve onun baskısı altında gerçekleştiğini ve sonucun Tacik halkının özgür iradesini yansıtmadığını savundu.

banner53
Yorumlar (0)
19
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?