banner15

Gürcistan Başbakanı Azerbaycan'da

Azerbaycan Cumhurbaşkanı Aliyev, Gürcistan Başbakanı Bakhtadze'yi kabul etti. Görüşmede bölgesel konular ve ticaret konuları ön plana çıktı.

Gürcistan Başbakanı Azerbaycan'da

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Gürcistan Başbakanı Mamuka Bakhtadze, resmi temaslarda bulunmak üzere Azerbaycan'a gitti. Bakhtadze, Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev tarafından kabul edildi.

Azerbaycan Cumhurbaşkanlığı’ndan yapılan açıklamada, Aliyev’in mesajı ulaştırıldı. Aliyev mesajında, kısa süre önce görevine başlayan Bakhtadze'yi kutlayarak başarı diledi.
Aliyev sözlerine şöyle devam etti;

"Gürcistan ve Azerbaycan çok önemli projelere imza attı. Ortak çabalarımızla dünyanın enerji haritasını değiştirdik. Ulaştırma alanında müştereken yürütülen projeler, Avrasya kıtası için büyük önem taşımaktadır. Tüm bu projelerin uygulanmasında Gürcistan, Azerbaycan ve Türkiye, aktif olarak iş birliği yapmaktadır. Ticaret hacmimizi artırmak için ek çaba sarf etmemiz gerektiğini düşünüyorum.

Gürcistan'da çok iyi bir yatırım ortamı olduğunu biliyorum. Azerbaycan'ın uzun yıllardır Gürcistan'a yatırım yapan ülkeler arasında ilk sırada yer almasından dolayı çok memnunuz”.

Bakhtadze de Aliyev’in mesajının ardından yaptığı açıklamada ikili ilişkilerin geliştirilmesi ve ticari konular hakkında;

"Bölgesel iş birliği kapsamında ulaşım, enerji ve diğer alanlarda büyük başarılar elde ettik. Elbette potansiyelimiz büyük ve umarım bu potansiyeli ikili ilişkiler ve iki taraflı projelerle daha da geliştirebiliriz. Ülkelerimiz arasındaki ticaret cirosu büyüyor. Bu yıl bir milyar dolara ulaşabilir fakat potansiyelimiz daha fazla. Önümüzdeki 2 yıl içinde bu rakamı yüzde 50-60 oranında artırabileceğimize inanıyorum" dedi.

Güncelleme Tarihi: 30 Ağustos 2018, 18:15
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48