banner39

Gürcistan Çerkes katliamını 'soykırım' olarak tanıdı

Gürcistan Meclisi, 'Çerkes soykırımı'nı tanıyan ilk ülke oldu

Kafkaslar 20.05.2011, 23:30 21.05.2011, 11:35
Gürcistan Çerkes katliamını 'soykırım' olarak tanıdı

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Gürcistan Meclisi, Çerkeslerin 19. yüzyılda Rus çarlık güçleri tarafından katledilmesini 'soykırım' olarak nitelendirdi.

Çerkesler, Rusların 1860-64 yıllarında 1,5 milyon soydaşlarını katlettiğini belirtiyor. Yaklaşık bir buçuk milyon kişi ise gemilerle Osmanlı topraklarına sığınmıştı. Bunun bir kısmının ise kötü şartlardan dolayı hayatını kaybettiği ve denizlere atıldığı belirtiliyor

Meclisi'nin bu kararıyla,  Gürcistan 'Çerkes soykırımı'nı tanıyan ilk ülke oldu.

Gürcistan Meclisi Kuzey Kafkasya komisyonu, konuyu 2010 yılında gündemine taşımıştı. Kısa bir süre önce ise çalışmaların son bulduğu bin sayfalık bir raporla kamuoyuna duyurulmuştu: “19. Yüzyılda yaşanan Rusya Kafkasya savaşı sırasında Rusya’nın askeri ve siyasi yöneticileri Çerkes halkının toplu katliamına imza atarak bölgeye Rusları ve Kazakları yerleştirdi. Çerkes halkının yüzde 20’si katledildi. Bu rakam dünya kamuoyunda soykırım olarak kabul görmekte.”

Komisyon içerisinde yer alan Tiflis devlet üniversitesinin öğretim görevlisi Prof. Merab Çuhua, milletvekillerininbu katliamları soykırım olarak görmesini talep etmişti.

Kafkasya uzmanı Mamuka Areşidze konunun Gürcü meclisinin gündemine taşınacağını ancak nihai kararın verilmeyeceğini öngörüyordu. Areşidze, soykırım tartışmalarının meclis gündemine taşınmasından sonra Ermenilerin de benzer bir taleple öne çıkabileceğini düşünüyordu.

Rus uzmanlara göre Gürcistan Ermenileri 1915 olayları konusunda da benzer bir kararın alınması için vekillere baskı yapacak. Bu durumda ise Tiflis’in en yakın müttefikleri içerisinde yer alan Türkiye ile sorunlar yaşanabilecek.

Ancak komisyon başkanı Nugzar Çiklauri bir açıklama yaparak kendilerinin dünya soykırım iddiaları ile değil Kuzey Kafkasya soykırımları ile ilgilendiğini ve bunun dışındaki konuların gündeme taşınmasının kesinlikle söz konusu olamayacağını duyurdu.

Bilindiği gibi, eski Ukrayna yönetiminin, 1930'lu yıllarda milyonlarca Ukraynalının açlıkla öldürüldüğü ve bunun için tazminat ile özür dilenmesini öngören golodomor talepleri, Kremlin tarafından sert bir dille eleştirilmiş hatta iki ülke arasındaki ilişkiler kopma noktasına gelmişti. Gürcistan iddiaları karşısında ise Kremlin, sessiz kaldı, sadece bazı Rus vekillerin  açıklamaları ile yetinildi.

banner53
Yorumlar (0)
23
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?