banner15

'Gürcistan topraklarının yüzde 20'si Rusya işgalinde'

Gürcistan Dışişleri Bakanı, Gürcistan topraklarının yüzde 20'sinin Rusya'nın fiili işgali altında olduğunu belirtti

'Gürcistan topraklarının yüzde 20'si Rusya işgalinde'

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Gürcistan Dışişleri Bakanı Mikail Janelidze, ülke topraklarının yüzde 20’nin Rusya’nın fiili işgali altında olduğunu söyledi.

Janelidze, resmi ziyaret kapsamında geldiği Viyana’da Avusturya Dışişleri Bakanı Sebastian Kurz ise görüştü. Görüşme sonrasında gazetecileri açıklamalarda bulunan Kurz, mevkidaşı ile iki ülke arasındaki ilişkileri, Ukrayna krizi ve AGİT 2017 Dönem Başkanlığı önceliklerini ele aldıklarını söyledi.

Kurz, Tiflis’te ağustos ayında Avusturya Büyükelçiliğini açacaklarını belirterek, “Amaç, işbirliğimizi geliştirmek” dedi.

Janelidze ise Gürcistan’ın egemenliği ve toprak bütünlüğü konusunda Avusturya’dan destek aldıklarını belirterek, iki ülkenin Avrupa güvenliği ve sorunların barışçıl çözümü için birlikte çalıştıklarını aktardı. Janelidze, Rusya’nın Gürcistan'daki işgalleriyle ilgili bir soru üzerine, “Bizim topraklarımızın yüzde 20’si halen Rusya’nın işgali altındadır. Bölgedeki durum her geçen gün daha da kötüleşiyor” diye konuştu. Uluslarası anlaşmalara rağmen Rusya’nın işgalinin artarak devam ettiğini kaydeden Janelidze, “Biz bu problemin uluslararası toplum ve arabuluculularla birlikte barışçıl yollarla çözülebileceğine inanıyoruz” değerlendirmesinde bulundu.

 

Güncelleme Tarihi: 03 Haziran 2016, 22:09
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48