banner39

Gürcistan'da eski bakana işkence cezası

Gürcistan eski içişleri bakanlarından Akhalia, işkence ve görevi kötüye kullanmak suçundan hapis cezası aldı

Kafkaslar 23.10.2014, 15:06 23.10.2014, 15:06
Gürcistan'da eski bakana işkence cezası

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Gürcistan İçişleri eski Bakanı Bacho Akhalia üç kişinin öldürülmesiyle ilgili davada işkence ve görevi kötüye kullanma suçundan 7,5 yıl hapis cezasına çarptırıldı.

Gürcistan Haber Ajansı’nda yer alan habere göre eski bakan daha önce Cumhurbaşkanı Mihail Saakaşvili tarafından affedilmişti.

2006 yılının 12 Ocak gününde Tiflis’teki Rustavi cezaevindeki tutuklu yakınlarını kaçırmaya çalıştığı iddia edilen 3 kişi öldürülmüştü. Dönemin Adalet Bakanlığı infaz kurumu başkanı olan Akhalia, öldürülenlerin yakınları olan tutuklulara işkence yapmakla suçlanmıştı.

Ancak Akhalia süreç boyunca suçsuz olduğunu ve siyasi nedenlerle kovuşturmaya maruz kaldığını iddia ediyordu. Bacho Akhalaia ile beraber İçişleri Bakanlığının eski üst düzey yetkilileri Levan Kardava, George Mazmishvili ve Megims Karadavi de hapis cezası aldı.

Gürcistan’da "Gürcü Rüyası" hareketi iktidara geldikten sonra eski Cumhurbaşkanı Saakaşvili'ye yakın çok sayıda eski üst düzey yetkililer tutuklandı. Bunlar arasında Vano Merabişvili, eski Savunma Bakanı Bacho Akhalaia dar. Son olarak da eski Tiflis Belediye başkanı Gigi Ugulava gözaltına alındı.

Gürcistan savcılığı şu anda ABD’de bulunan eski Cumhurbaşkanı Saakaşvili hakkında da soruşturma açmış ve malvarlığına el konulmuştu.

banner53
Yorumlar (0)
16
kısa süreli hafif yoğunluklu yağmur
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?