Gürcistan'da minare sorunu büyüyor

Gürcistan'da bir minarenin yıkılması sonrası başlayan gösteriler büyürken çok sayıda Müslüman gözaltına alındı

Gürcistan'da minare sorunu büyüyor

İbrahim Ali/ Dünya Bülteni

Gürcistan hükümetinin kararı ile yıkılma kararı alınan minarenin etrafında tartışmalar büyüyerek devam ediyor. Minarenin yıkımına karşı çıkan Müslümanlarla Polsitler arasında çıkan çatışma sonrasında bir grup Müslüman gözaltına alındı.

Yönetimin kararının Ortadokslar tarafından da desteklenmesi ile beraber sorun daha da büyümüş oldu. Ortodokslar yolları araçların gidişine kapatarak minarenin yeniden yapılmasına müsaade etmeyeceklerini ifade etti. Gürcü Ortadoks Patrikliği protestoya katılan ve minarenin tekrar inşasına karşı çıkan gruba açık destek verdi.

Tartışmaların yaşandığı minare ülkenin güneyindeki Adigen ilçesinin Çela köyünde birkaç ay önce inşa edilmişti. Bölge basınında yer alan haberlere göre köyde Hıristiyan ve Acaristan'dan gelmiş Müslümanlar ikamet ediyor.

Minarenin yıkılmasından sonra gözaltına alınan dindarların serbest bırakılması ve tekrar inşa edilmesi maksadıyla yüzlerce Müslüman bir araya gelerek polis karakolunun önüne toplandı. Bölgeye özel askeri tim sevk edildi ve neticede 20 kişi daha gözaltına alındı.

ACAR MÜSLÜMANLAR TEPKİLİ

Yaşanan gelişmelere Acaristan Müslümanları sert tepki gösterdi. Acaristan müftüsü Aslan Abaşidze 500 kişilik bir grubun tepkisini ortaya koymak ve gösterilere destek olmak maksadıyla bölgeye gönderildiğini ifade etti. Kısa bir süre sonra ise Acaristan'ın merkezi Batum'da Müslümanlar gösteri düzenleyerek minarenin geri getirilmesini talep etti.

Yönetim içerisinde minarenin yıkımına dair çelişkili açıklamalar yapıldı. Bölge meclisi minarenin yıkılmasının yasal olmadığını belirtti. Bu açıklamadan hemen sonra maliye bakanlığı sorunu üstlendi ve minarenin inşası sırasında kullanılan malzemelerin kontrolü maksadıyla yıkıldığını iddia etti!

ORTADOKSLARIN ETKİSİ GİZLENİYOR

Hükümet temsilcilerinin açıklamasına rağmen minarenin yıkılmasının gerçek sebebinin Ortadoksların talebi olduğu biliniyor. Gazeteci Georgiy Kabalidze, Ortadooks grubun talebi ile minarenin yıkılmasına karar verilmiş olduğunu belirterek tepkilerin artacağının hesaba katılmadığını söyledi.

Olaylardan bir gün sonra Gürcistan Müslümanları Dini Kurumunun başkanı müftü Cemal Paksadze emniyet birim temsilcileri ile bir araya geldi. Görüşme sonrasında açıklama yapan müftü sorunun çözüldüğünü açıkladı. Gözaltına alınan Müslümanlar serbest bırakıldı. Acaristan başbakanı Arçil Habadze olayların daha da büyümesini önlemek maksadıyla gözaltında tutulan Müslümanlara tazminat ödeneceğini açıkladı. Ayrıca minarenin tekrar inşa edileceğine dair de söz verdiği öne sürüldü. İddiaya göre bu konudaki açıklamalar Gürcistan başbakanı Bidzin İvanişvili'nin sözlerine dayanıyor. İvanişvişli Habadze ile görüşmesinde sorunun çözümü için gerekli adımların atılacağını ifade ettiği  öne sürüldü.

Ortadokslar hükümetin geri adım atması ile beraber harekete geçti ve gösteriler düzenledi. Gösterilere Gürcistan Ortadoks Kilise temsilcileri açık destek verdi ve göstericilerden övgü dolu sözlerle bahsetti.

BENZER OLAYLAR DAHA ÖNCE DE YAŞANMIŞTI

Gürcistan zaman zaman Müslümanlara karşı attığı adımlarla dikkat çekiyor. Gürcistan ile Türkiye arasında yapılan anlaşmaya göre Batum'da inşa edilmesi öngörülen caminin inşaatına da karşı çıkılmıştı. Ortadokslar protesto gösterileri düzenlemiş ve Müslümanların Cuma namazları basılarak yarıda kesilmek zorunda kalınmıştı. Ülkenin çeşitli bölgelerinde defalarca Müslümanların Cuma namazı kılmaları engellense de hükümet sessiz kalmayı ve sorunun inanç gruplarının kendi arasında çözülmesini beklemeği tercih etti.

Ortadoksların tahriki ile sadece cami inşaatı engellenmemiş daha önce de iki minarenin yıkımı gerçekleşmişti. Yaşanan gelişmeler konusunda değerlendirmede bulunan "Borçalı" teşkilatının başkanı Zelimhan Memmedli Gürcistan'da dini ve etnik ayrımcılığın yaşandığına vurgu yaptı.

Müslümanların hem hükümet hem de Ortadokslarla yaptığı görüşmeler yaptığı ve minarenin tekrar inşa edilmesine karar verildiği belirtildi. Ancak kararın uygulanma tarihinin belirsiz olması uygulanmayacağı şeklinde yorumlandı.

Güncelleme Tarihi: 01 Eylül 2013, 14:48
banner53
YORUM EKLE

banner39