banner39

Gürcistan'da patlama: 2 Türk öldü

Petrol terminalinde meydana gelen patlamada 2008 yılında batan Ukrayna bandıralı geminin çıkartılma çalışmalarını yürüten 2 Türk dalgıç öldü

Kafkaslar 21.01.2011, 11:23 21.01.2011, 11:27
Gürcistan'da patlama: 2 Türk öldü

Dünya Bülteni/Haber Merkezi

Gürcistan'ın Karadeniz sahillerindeki Kulevi petrol terminalinde patlama meydana geldi. Patlamada 2008 yılında batan Ukrayna bandıralı geminin çıkartılma çalışmalarını yürüten 2 Türk dalgıç öldü.

Haber ajanslarının verdiği bilgiye göre, isimlerinin Erkan Kars ve Murat Karaoğlu olduğu öğrenilen dalgıçların, sualtında kaynak işi yaptıkları sırada bir gaz veya petrol sızıntısının sebep olduğu düşünülen patlama sonucu hayatını kaybetti.

Aynı gemide daha önce dalgıçlık yapan İbrahim Güven isimli bir Türk gemide yeterli güvenlik önlemlerinin alınmadığını iddia etti. Güven, "Geminin içinde mazot olduğunu söyledim. Bana sürekli çalışmamı söylüyorlardı ama ben çalışmak istemedim. Can güvenliğim olmadığı için ve güvenlik önlemi almadıkları için çalışmak istemedim. İstemediğim için de benim kontratımı feshettiler, gittiler onları çağırdılar. Biri gitti Türkiye'ye, biri sakatlandı, daha önce patladı onu gönderdiler" diye konuştu.

Öte yandan Kulevi terminalini işleten Azerbaycan devlet petrol şirketi SOCAR'ın Halka İlişkiler Sorumlusu İmran Aivazov batık gemide herhangi bir petrol artığı bulunmadığını ve geminin tamamen boş olduğunu söyledi. Aivazov, "2008 yılında battığı sırada zaten gemide petrol yoktu. Dizel ve diğer tüm yakıtlar olmak üzere bu gemide hiçbir petrol ürünü bulunmuyordu, boştu. Patlamaya bir petrol ürünün sebep olduğunu düşünmüyorum" dedi.

Bu olay Kulevi yakın zamanda yaşanan benzer bir olay olarak kayıtlara geçti. Geçtiğimiz yılın Aralık ayında bir dalgıç meydana gelen patlamada ciddi şekilde yaralanmıştı.

 

banner53
Yorumlar (0)
26
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?