Gürcistan'dan Avrasya Birliği projesine destek

Gürcistan Başbakanı İvanişvili, AB ve NATO'ya girme istekleriyle çelişmediği sürece Avrasya Birliği projesine sıcak baktıklarını söyledi

Gürcistan'dan Avrasya Birliği projesine destek

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Gürcistan Başbakanı Bidzina İvanişvili'nin ülkesinin AB'ye girmesini istemekle birlikte muhtemel Avrasya Birliği'ni de göz ardı etmediği bildirildi. Başbakan İvanişvili'nin Rusya'yla kötü olan ilişkilerin iyileşebileceğine dair mesaj verdiği de kaydediliyor.

Radio Fee Europe'a konuşan İvanişvili, Gürcistan'ın Rusya tarafından önerilen Avrasya Birliği'ne girme ihtimalini dışlamadığını söyledi. Rusya önerisinin bazı eski SSCB ülkelerini de kapsadığı biliniyor.

Bidzina İvanişvili, savaşa rağmen ticari ve ekonomik ilişkilerin sürmesinin, Güney Osetya'yı dikenli telle çevirmesine rağmen Rusya'yla ilişkilerin tamamen kopmasını önlediğini kaydetti.

İvanişvili, AB ve NATO'ya katılma istekleriyle çelişmedikçe böyle bir ihtimale hazır olduklarını söyledi. İvanişvili ayrıca uzun vadede Rusya'nın da AB ve NATO üyesi olacağını iddia etti.

İvanişvili ekonomik krizin Avrupa Birliği'ni zor duruma düşürmesine rağmen krizin sona ereceğini belirterek, modern uygarlığın AB'den daha iyi bir kurum ortaya koymadığını da öne sürdü.

 

 

 


Güncelleme Tarihi: 10 Eylül 2013, 15:35
banner53
YORUM EKLE

banner39