banner15

'Gvaşe haklı davasını savunacak biz de destek vereceğiz'

KAFFED Genel Başkanı Aslankaya, "(Çerkez aktivist Ruslan Gvaşe) Suç unsuru bir eylem yok ortada. Ölmüşlerimiz için dua ederken bunun cezaya çarptırılması bir siyasi olumsuzluk diye düşünüyoruz. Dolayısıyla o, haklı davasını savunacak. Biz elimizden geldiğince destek vereceğiz. Hem siyasi hem hukuksal alanda..." açıklamasında bulundu

'Gvaşe haklı davasını savunacak biz de destek vereceğiz'

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Kafkas Dernekleri Federasyonu (KAFFED) Genel Başkanı Yaşar Aslankaya, Çerkez Sürgünü ve Soykırımı'nın 153. yılında "izinsiz anma programı yaptığı" gerekçesiyle Lazarevsk Bölge Mahkemesince para cezasına çarptırılan aktivist Ruslan Gvaşe ile ilgili, "Suç unsuru bir eylem yok ortada. Ölmüşlerimiz için dua ederken bunun cezaya çarptırılması bir siyasi olumsuzluk diye düşünüyoruz. Dolayısıyla o, haklı davasını savunacak. Biz elimizden geldiğince destek vereceğiz." dedi.

Çerkez Sürgünü ve Soykırımı'nın 153. yılı dolayısıyla 21 Mayıs'ta, Rusya Federasyonu'na bağlı Krasnodar Eyaleti sınırları içerisinde bulunan Kıyıboyu Şapsığ Bölgesi'nde Çerkezler açısından sembolik öneme sahip ağaç Çığ Daxe'nin altında savaş ve sürgünde hayatını kaybedenlerin ruhu için dua eden ve konuşma yapan eski Kıyı Boyu Şapsığ Derneği ve Şapsığ Yaşlılar Konseyi Başkanı Gvaşe, Lazarevsk Bölge Mahkemesi tarafından "izinsiz anma programı yaptığı" gerekçesiyle 10 bin ruble para cezasına çarptırılınca geçen ay açlık grevine başlamıştı.

Krasnodar'da 16 Ekim'de duruşmaya çıkacak olan Gvaşe, mahkemeye kadar açlık grevine ara vermişti.

Aslankaya, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Gvaşe'nin anavatanı Kıyı Boyu Şapsığ'da yaşayan ve hayatı boyunca Çerkez ulusal meselesinin içerisinde kalmış önemli biri olduğunu söyledi.

Çerkezlerin 1864 yılında çok uzun süren savaşı kaybettiğini anımsatan Aslankaya, "Sonrasında da dünyada eşi benzeri olmayan bir soykırım ve sürgüne tabi tutuldular. O günlerde yaşadığımız acı olaylar ve kayıplarımıza yönelik her sene 21 Mayıs'ta anma törenleri düzenleriz. Anavatanda da diasporada da... Dünyanın neresinde Çerkez yaşıyorsa orada 21 Mayıs'ta anma törenleri düzenlenir." ifadelerini kullandı.

Aslankaya, Gvaşe'nin, anavatan Kıyı Boyu Şapsığ'da kutsal sayılan bir ağacın altında geçmişlerine dua ederken polis tarafından müdahalede bulunularak gözaltına alındığını ve yargılanarak ceza verildiğini belirtti.

Aslankaya, şöyle devam etti:

"Ruslan, 'Bu benim kişiliğime değil, halkıma, toplumuma yapılmış bir saygısızlıktır. Geçmişte kaybettiğimiz değerler için dua etmek dünyanın hiçbir yerinde suç sayılmamalıdır. Dolayısıyla ben bu haksızlığa tahammül edemiyorum ve benzer haksızlıkların yaşanmaması için halkım adına açlık grevine başlıyorum.' demişti. Biz de onu destekliyoruz. Davası son derece önemli ve haklı. Dolayısıyla Türkiye'de bize bağlı dernekler ve bizim dışımızdaki kişisel girişimler de bu büyüğümüze destek veriyor. Suç unsuru bir eylem yok ortada. Ölmüşlerimiz için dua ederken bunun cezaya çarptırılması bir siyasi olumsuzluk diye düşünüyoruz. Dolayısıyla o, haklı davasını savunacak. Biz elimizden geldiğince destek vereceğiz. Hem siyasi hem hukuksal alanda... Anavatanda da çok ciddi destek verenler var. Kabul edilir bir şey olmadığı yönünde büyüğümüze destek var. Mahkemenin olumlu sonuçlanacağı kanaatindeyim."

Sosyal medya üzerinden "Ruslan'ın haklı davasına destek olun" şeklinde duyurularla imza kampanyaları düzenleyip destek vermeye çalıştıklarını aktaran Aslankaya, "Kendisi sosyal medyayı çok yoğun kullanan birisi. Diasporayı da izliyor. Bundan son derece mutlu oluyor. Biz federasyon olarak bir heyetle kendisini ziyaret ettik. Konuyla ilgili desteğimizi bizzat kendisine ilettik. Buradaki soydaşlarına da ayrıca selam söylüyor." diye konuştu.

Aslankaya, federasyona bağlı derneklerin basın açıklamaları yaparak, Ruslan'a destek olacaklarını sözlerine ekledi.

Güncelleme Tarihi: 15 Ekim 2017, 11:00
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35