Haydar Aliyev vefatının 14. yılında anılıyor

Azerbaycan'ın ulusal lideri Haydar Aliyev'in mezarı, vefatının 14. yılında ziyaretçi akınına uğradı. Türkiye'nin Bakü Büyükelçisi Erkan Özoral da büyükelçilik çalışanlarıyla Haydar Aliyev'in mezarını ziyaret etti.

Haydar Aliyev vefatının 14. yılında anılıyor

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Azerbaycan'ın ulusal lideri Haydar Aliyev'in mezarı, vefatının 14. yılında ziyaretçi akınına uğradı.

Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, Haydar Aliyev'in Fahri Hiyaban'daki mezarı başında düzenlenen törene katıldı. Aliyev'in yanı sıra aile bireyleri, bakanlar ve üst düzey bürokratların da katıldığı törende, Azerbaycan Milli Marşı çalındı, Aliyev'in mezarına çelenk bırakıldı.

Resmi törenin ardından halkın ziyaretine açılan Fahri Hiyaban'da uzun kuyruklar oluştu. Ziyaretçiler, mezara çiçek bırakarak dua etti.

Türkiye'nin Bakü Büyükelçisi Erkan Özoral da büyükelçilik çalışanlarıyla Haydar Aliyev'in mezarını ziyaret etti. Mezara çelenk sunan Özoral, Aliyev'in eşi Zarife Aliyeva'nın mezarına da çiçek bıraktı.

Ziyaret sonrasında basın mensuplarına açıklama yapan Özoral, Haydar Aliyev'in dünyanın gördüğü en büyük liderlerden biri olduğunu belirterek, "Haydar Aliyev sadece Azerbaycan için değil, Türk dünyası ve Türkiye için de önemli bir liderdir. Sovyetler Birliği zamanında Azerbaycan'ın geleceğini kurmaya başlamış, bağımsızlığın kazanılmasından sonra da ülkeye en kötü günlerinde sahip çıkarak bugünkü müreffeh seviyeye gelinmesini sağlayan büyük bir liderdir. Anısı önünde bir kere daha saygıyla eğiliyorum." diye konuştu.

Sovyetler Birliği döneminde 1969-1982 yıllarında Azerbaycan Komünist Partisi Genel Sekreterliği, bağımsızlık kazanıldıktan sonra 1993-2003 yıllarında Cumhurbaşkanlığı görevini yürüten Haydar Aliyev, 12 Aralık 2003'te tedavi gördüğü ABD'de hayatını kaybetmişti.

Azerbaycanlıların "Umummilli lider" diye hitap ettikleri Haydar Aliyev, ülkenin kurucu lideri olarak kabul ediliyor.

 

Güncelleme Tarihi: 12 Aralık 2017, 12:22
banner53
YORUM EKLE

banner39