banner39

Hazar Havzası'nda gerginlik hakim...

Bir yandan ABD'nin Afganistan'dan Hazar üzerinden çekilmesi, öbür taraftan İran ve Rusya'nın Hazar'da planladığı ortak tatbikat bölgede gerginliğe sebep oldu

Kafkaslar 01.08.2013, 16:34 01.08.2013, 16:37
Hazar Havzası'nda gerginlik hakim...

İbrahim Ali/ Dünya Bülteni - Bakü

Son dönemde Rusya ve İran'ın Hazar denizinde askeri varlığını güçlendirme kararı Hazar havzasında bulunan diğer ülkeler tarafından endişe ile karşılandı.  Karar kapsamında Moskova ve Tahran yönetimi ortak askeri deniz tatbikatı yapacak. Kısa bir süre önce İran filosu Astrahan'a konuşlandı.

Konu hakkında açıklama yapan Rusya Hazar Filosu komutan yardımcısı Nikolay Yakubovski tatbikatın 2013 yılının ikinci yarısında yapılabileceğini belirtti. İran'ın Rusya askeri ataşesi Albay Süleyman Adeli ise iki ülkenin ortak hedefini "İran ve Rusya Hazar devletlerinin denizin güvenliği konusunda kendi önlemlerini almasını ve bölge dışındaki ülkelerin bu konuda müdahil olmamasını istiyor. Yabancı ülkelerin müdahil olması gerilimin artmasına ve çatışmalara neden olabilir." İfadeleriyle açıkladı.

İranlı askeri yetkilinin sözleri Kremlin sarayının ve Tahran yönetiminin ABD'ye karşı ortak hareket etme kararı aldığı ve Hazar ülkelerinin Amerika ile askeri yakınlaşmasının kendileri açısından tehdit olduğunu belirttiği şeklinde yorumlanıyor.

Rusya ve İran'ın stratejik hedefi ABD'nin Hazar'da askeri konuşlanmasını önlemek. Şu anda Amerika askeri malzemeleri Özbekistan'dan demiryolu hattı ile Kazakistan'ın Aktau limanına getiriliyor, Hazar'dan geçerek Bakü'ye ulaşıyor. Azerbaycan ve Gürcistan üzerinden ise Avrupa ülkelerine ulaştırılıyor. Hazar'da Rusya ile İran yakınlaşmasının somut sonucunun ortaya çıkması ile beraber ABD'nin bölgede askeri deniz üssü kurabileceğine dair görüşler de gündeme taşındı. ABD'nin hedefindeki ülkenin Kazakistan olduğu ve Kazak yönetiminin buna onay vermesi durumunda Rusya ile büyük sorunlar yaşanabileceği üzerinde duruluyor.

Bu arada bölge basınına yansıyan haberlere göre İran Devrim Muhafızları birlikleri de Hazar'a konuşlandırılacak. Daha önce Devrim Muhafızları Basra körfezinde görev yapıyor, Hazar güvenliği ise askeri deniz filosu tarafından sağlanıyordu.

Gelişmeleri yorumlayan Ortadoğu Enstitüsü güvenlik uzmanı Aleks Vatanka İran'ın kararının Azerbaycan'a karşı olduğunu öne sürdü. "Bu kararın Azerbaycan'a karşı yöneldiği aşikâr. İran yönetimi kısa bir sure önce açıklama yaparak Hazar'da yeni enerji kaynaklarının bulunduğunu belirtmişti" diyen Vatanka, İran'ın Hazar'da ikinci cephe açmayı düşünmediğini maksadının Azerbaycan'a baskı yapmak ve batı ülkeleri ile iş birliğini engellemek olduğunun altını çizdi.

Bu arada Rusya ve İran'a karşı ABD'nin Azeri doğalgaz kaynaklarını kullanmaya hazırlandığı öne sürüldü. Amerikalı yetkililer, Avrupa'nın Rusya doğalgaz bağımlılığından kurtarılması için Azeri gazının satın alınmasını öneriyor. Azeri gazının yanı sıra Orta Asya ülkelerinden çıkarılacak gazın da Hazar üzerinden taşınmasına dair planlar hazırlanıyor. Azerbaycan'ın trans-Adriatik güzergahını kullanarak gaz satışını gerçekleştireceğine dair kararını açıklamasından sonra ülkenin stratejik önemi daha da artmış oldu.

banner53
Yorumlar (0)
27
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?