banner39

Hocalı katliamının acıları hala taze

1988'de başlayıp altı yıl süren Azerbaycan - Ermenistan savaşının en acı olaylarından biri Ermeni güçlerinin 26 Şubat 1992'de Hocalı'da yaptığı katliam oldu, ka

Kafkaslar 26.02.2015, 12:52 26.02.2015, 14:00
Hocalı katliamının acıları hala taze

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Azerbaycanlılar, Ermenilerin 26 Şubat 1992'de Hocalı'da katlettiği 613 vatandaşı anmak için "Ana Feryadı" anıtına akın etti.

Başkent Bakü'de, Cumhurbaşkanı İlham Aliyev ve diğer devlet erkanının katıldığı resmi törenin ardından, Hocalı kurbanlarının anısına yapılan "Ana Feryadı" anıtı halkın ziyaretine açıldı.

Katliamın 23. yılında kurbanları anmak için anıta akın eden vatandaşlar karanfiller bıraktı. Bazı vatandaşlar Kur'an-ı Kerim ve dualar okuyarak hayatını kaybedenleri andı.

Hocalı Katliamı'ndan sağ kurtulmayı başaranlar ve hayatlarını kaybedenlerin yakınları da diğer vatandaşlarla anıtı ziyaret etti.

Şehit yakınları ve vatandaşlar, 23 yıl önce yaşanan feci olayı tekrar hatırlayarak gözyaşı döktü. 

TANIKLAR KATLİAMI ANLATTI

Anıtı ziyaret eden vatandaşlardan Hocalılı Hatire Orucova (31), AA muhabirine yaptığı açıklamada katliam günü anne ve babasının Ermeniler tarafından gözleri önünde öldürüldüğünü söyledi. 

O tarihte sekiz yaşında olduğunu söyleyen Orucova, katliam gecesi evlerinde uyuduklarını, ateş sesi üzerine uyandıklarını, annesi, babası ve üç kardeşiyle birlikte ormana kaçtıklarını bildirdi.

Ormanda sabaha kadar açık havada kaldıklarını belirten Orucova, yaşadıklarını şöyle anlattı:

"Çocuktum ve çok üşüyordum. Ermeniler dört bir taraftan ateş açıyorlardı. Babam ve annem kurşun yağmuru altında can verdi. Ermeniler dört bir yandan ateş açıyordu. Kim kımıldasa onu vuruyorlardı. Altı yaşındaki kızkardeşimi, 17 yaşındaki teyzemi ve amcamı kaybettim. Ben de iki kurşun yarası aldım. Dayım beni kucağında taşıyarak kurtardı. Bakü'de tedavi edildim."

Orucova, şimdi tek istedikleri şeyin "adalet" olduğunu vurgulayarak, "Bize bunu yaşatanların cezalandırılmasını, dünyanın da gerçekler karşısında sessiz kalmamasını istiyoruz" dedi.

Katliamda çocuğunu kaybeden Ganire Abilova ise 23 yıl geçmesine rağmen acılarını birgün bile unutamadıklarını söyledi.

Oğlunun  Hocalı'da polis memuru olarak görev yaptığını bildiren Abilova, "Evladım, çok sayıda kadın ve çocuğu Hocalı ile Ağdam arasındaki Gargar nehrinden geçirerek kurtulmasını sağladı. Daha fazla insan kurtarayım diye tekrar Hocalı'ya döndü fakat şehit oldu" diye konuştu. 

HOCALI KATLİAMI

Azerbaycan-Ermenistan arasındaki savaşta Ermeni güçlerinin 1992'de Hocalı'da 613 sivili öldürdüğü katliam hafızalardaki canlılığını koruyor.

Sovyetler Birliği'nin son günlerini yaşadığı 1988'de Azerbaycan-Ermenistan arasında patlak veren savaş, Azerbaycan için büyük yıkımlara yol açtı. Altı yıl süren savaş sonrasında Ermenistan, Azerbaycan topraklarının yüzde 20'sini işgal ederken, 1 milyondan fazla Azerbaycan vatandaşı iç kesimlere göç ederek hayatını zor şartlar altında sürdürmek zorunda kaldı. Bu savaşın, hafızalardan silinmeyen en acı olaylarından biri de Ermeni güçlerinin 26 Şubat 1992'de Hocalı'da yaptığı katliam oldu.

HOCALI'DA NE OLDU?

Ermeni güçlerinin 1991'in sonlarına doğru ablukaya aldığı Hocalı, 936 kilometre karelik alana sahip, 2 bin 605 ailenin, toplam 11 bin 356 kişinin yaşadığı bir kasabaydı. Aralık 1991'de Karabağ'ın başkenti olarak kabul edilen Hankendi şehrini işgal eden Ermenilerin bir sonraki hedefi, bölgenin tek havaalanına sahip ve stratejik önem taşıyan Hocalı'yı ele geçirmekti.

Hocalı'nın etrafındaki bütün köy ve yolları tek tek ele geçiren Ermeni güçleri, kasabanın diğer illerle karayolu bağlantısını kesti.

Hocalı'nın diğer bölgelerle tek ulaşım bağlantısı olan helikopter ulaşımı, 28 Ocak 1992'de, Şuşa Ağdam seferini yapan helikopterin Ermeniler tarafından vurulmasıyla ortadan kalktı. Bu olayda, çoğunluğu kadın ve çocuklardan oluşan 44 sivil hayatını kaybetti.

Ocak ayının başlarından itibaren elektrik enerjisi de kesilen Hocalı'nın savunması, sadece hafif silahlarla silahlanmış yerel savunma güçleri ve az sayıdaki milli ordu askerlerinden ibaretti. 25 Şubat 1992'den itibaren Hocalı'ya saldırıya başlayan Ermeniler, bölgede bulunan Sovyet Ordusu 366. Zırhlı Alayı'nın bütün araçlarını kullanarak, şehri iki saat boyunca top ve tank ateşine tuttu. Saldırıdan bir gün sonra ise hafızalardan yıllarca silinmeyecek olan "Hocalı Katliamı" yaşandı.

Resmi verilere göre, Hocalı Katliamı'nda savunmasız durumdaki 106'sı kadın, 83'ü çocuk olmak üzere toplam 613 Azerbaycan vatandaşı hayatını kaybetti. Katliamdan 487 kişi ağır yaralı olarak kurtulurken, Ermeni güçleri bin 275 kişiyi rehin aldı. Bunlardan 150'sinden haber alınamadı. Esirler yıllarca uluslararası kurumlardan gizli olarak köle gibi çalıştırıldı. Hatta esir kadınların fuhşa zorlandığı haberleri alındı.

ULUSLARARASI TEPKİLER

28 Şubat'ta gazetecilerden oluşan bir grubun helikopterle katliamın yaşandığı yere gitmesinin ardından katliama dair elde edilen fotoğraf ve görüntüler, yabancı basında geniş yer buldu.

14 Mart 1992 tarihli Fransız "Le Monde" gazetesi katliama dair, "Ağdam'da bulunan basın mensupları, Hocalı'da öldürülmüş kadın ve çocuklar arasında kafa derisi soyulmuş, tırnakları çıkarılmış üç kişi görmüşler. Bu, Azerilerin propagandası değil bir gerçektir" ifadelerini kullandı. Rus "İzvestiya" gazetesi ise 4 Mart 1992 tarihli sayısında "Kamera kulakları kesilmiş çocukları gösterdi. Bir kadının yüzünün yarısı kesilmişti. Erkeklerin kafa derisi soyulmuştu" ifadelerine yer verdi. Benzer tasvirler İngiliz, Ukrayna, Bulgaristan ve daha birçok yabancı medya organında da yer aldı.

Tüm dünyanın gözleri önünde meydana gelen Hocalı Katliamı'na, uluslararası kurumlar ise sessiz kalmayı tercih etti. BM Güvenlik Konseyi 1993'de 4 karar kabul etmiş olsa da, bu kararlar Hocalı Katliamıile ilgili değil, "Ermenistan'ın Azerbaycan topraklarını işgal ettiğine" yönelikti.

BAZI ERMENİLER İTİRAF ETTİ

Hocalı Katliamı, bazı Ermeniler tarafından itiraf edildi. Ünlü Ermeni yazar Zori Balayan, kendisinin de bizzat katıldığı katliamı, "Ruhumuzun Dirilişi" isimli kitabında ayrıntılarıyla anlatmakta bir sakınca görmedi.

Azerbaycan ise , Ermeniler tarafından yapılan bu katliamın "soykırım" olarak tanınması için dünya çapında kampanya başlattı.

Meksika Senatosu, Pakistan Senatosu, Kolombiya Parlamentosu, Çek Cumhuriyeti Parlamentosu Dış İlişkiler Komitesi, ABD'nin Teksas, New Jersey, Massachusetts, Georgia eyaletlerinde kabul edilen kararlarda Hocalı Katliamı "soykırım" olarak nitelendirildi.

Yorumlar (0)
23
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?