Hükümette peşpeşe istifalar, 'Gürcü Hayali' paramparça

Gürcistan Savunma Bakanı Alasania'nın görevden alınmasının ardından Avrupa ile İlişkiler Bakanı Petriaşvili ve Dışişleri Bakanı Panjikidze ile üç yardımcısı da istifa etti. Saakaşvili'ye muhalefet için oluşturulan 'Gürcü Hayali' koalisyonu çatırdıyor

Hükümette peşpeşe istifalar, 'Gürcü Hayali' paramparça

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Gürcistan Başbakanı Irakli Garibaşvili, Savunma Bakanlığı'nın bazı ihaleleri hakkında savcılığın  soruşturma açması üzerine Savunma Bakanı Irakli Alasania'yı görevden aldı. Alasania'nın görevden alınmasının ardından, Gürcistan hükümetinde peşpeşe istifalar oldu. 

Gürcü Hayali Partisi'nin lideri Başbakan Garibaşvili, geçen hafta Savunma Bakanlığı'nın düzenlediği  bazı ihaleler ve ordudaki askerlerin beslenme koşullarının kötü olmasına ilişkin başsavcılık tarafından soruşturma açılması üzerine kabine üyeleri ve milletvekilleriyle toplantı yaptı. Başbakan Garibaşvili, toplantının ardından Savunma Bakanı Irakli Alasania'yı görevden aldı.

Görevden alınan Irakli Alasania ise düzenlediği basın toplantısında, soruşturmanın arkasında siyasi bir neden bulunduğunu iddia etti. Alasania, "Bu, ülkemizin NATO ve Avrupa Birliği ile olan ilişkilerine vurulan bir darbedir" dedi.

Alasania'nın görevinden alınmasının üzerine yakın müttefiki olduğu bilinen Avrupa Entegrasyon Bakanı Aleksi Petriaşvili de görevini bıraktığını açıkladı. 

Petriaşvili, istifasını sunduğunu belirterek, "Diktatörlük yakın, demokrasi tehlikede. Bu yüzden istifa ettim" diye konuştu.

Gürcistan Başbakanı Irakli Garibaşvili'nin Savunma Bakanı Irakli Alasania'yı görevden almasının ardından Dışişleri Bakanı Maya Panjikidze ve üç yardımcısı istifa etti. 

'BATI YANLILARINA SİYASİ SALDIRI'

Irakli Alasania'nın akrabası olan Panjikidze, Alasania'nın görevden alınmasını,Gürcistan hükümetinde Batı yanlısı yetkililere yönelik siyasi bir saldırı olarak nitelendirerek bu nedenle istifa ettiğini açıkladı. Panjikidze açıklamasında, "Avrupa tercihimiz tehlikede" ifadelerini kullandı. Alasaniya ve Panjikidze Gürcistan'da Batı ile entegrasyon yanlısı siyasetçiler olarak biliniyor.

Gürcistan Başbakanı Irakli Garibaşvili, savcılığın geçen hafta Savunma Bakanlığının bazı ihaleleri hakkında soruşturma açması üzerine Savunma Bakanı Irakli Alasania'yı görevden almıştı. 

Garibaşvili, Alasania'nın görevden alınmasıyla ilgili açıklamasında, "askerlerin beslenme meselesini düzene sokamayan ve ihaleleri muhtemelen yakınlarına veren bir bakanın görevini sürdüremeyeceğini" söylemişti. 

Gürcistan Başbakanı Garibaşvili, NATO ile entegrasyona büyük katkı sağladığı için başarılı olarak nitelendirilen Irakli Alasania'nın, 4 milyon lariyi (yaklaşık 5,1 milyon lira) zimmetine geçirmiş olmasından şüphe edildiğini de bildirmişti.

Irakli Alasania ise düzenlediği basın toplantısında, soruşturmanın arkasında siyasi neden bulunduğunu iddia etmiş, "Bu, ülkemizin NATO ve Avrupa Birliği ile olan ilişkilerine vurulan bir darbedir" yorumunu yapmıştı. Petriaşvili ve Panjikidze  “Gürcü Hayali” koalisyonunda İrakli Alasaniya’nın başkanlığını yaptığı Bizim Gürcistan - Özgür Demokratlar grubunu temsil eden bakanlar.

Bizim Gürcistan- Özgür Demokratlar'ın çekilmesiyle hükümet, 75 oyun gerektiği güvenoyunun altına düştü. Bu grubu sıkı bir şekilde destekleyen Gürcü hayali içindeki bir diğer grup olan David Berdzeneşvili başkanlığındaki Cumhuriyetçi Parti’nin de yakında koalisyonu terk etmesi bekleniyor.

 

Güncelleme Tarihi: 05 Kasım 2014, 17:22
banner53
YORUM EKLE

banner39