banner39

İdil Bulgarlarının Müslüman olmalarını kutlama törenleri

Volga Bulgarlarının İslamiyeti resmi din olarak kabul etmelerinin Tataristan'daki kutlaması Izge Bolgar Kyeny bu yıl 15 Haziran'da gerçekleşecek

Kafkaslar 01.05.2019, 09:19 01.05.2019, 10:56
İdil Bulgarlarının Müslüman olmalarını kutlama törenleri

Tataristan Cumhuriyeti Kültür Bakanlığı’nın basın servisinden yapılan açıklamaya göre, 15 Haziran’da İdil (Volga) Bulgarlarının İslam Dinini Resmi Kabulü Günü’ne adanmış olan Izge Bolgar Kyeny kutlamaları, Spassky Bölgesi’ndeki Bolgar’da yapılacak.

Etkinlik, Volga Bulgarlarının 922'de İslam'ı devlet dini olarak kabul ettiği günün anısına, 1989'dan beri Bolgar'da kutlanmaya devam ediyor.

Her yıl Rusya'nın farklı bölgelerinden ve yabancı ülkelerden çok sayıda Müslüman festivale akın ediyor. Toplantıya Tataristan liderliği, din adamları temsilcileri, belediye başkanları, bakanlıklar ve bakanlıklar başkanları, Rusya bölgelerinin müftüsü katılacak.

Festivalde, konser düzenlenecek, geleneksel Tatar müziği çalacak ve şiir okumaları yapılacak.

Ayrıca aynı gün, Tatar yazarı Rizaeddin Fahretdin'in doğumunun 160. yıldönümüne denk geldiği için gençler arasında "Kur'an Okuma yarışması" nın finali olacak.

Volga Bolgarlıların resmi olarak burada 922'de İslam'ı benimsemiş olmaları nedeniyle bu toprak Müslümanlar için kutsaldır. Bu yer özel bir dini öneme sahip ve Müslüman mirasını temsil ediyor. 16. yüzyıldan beri ibadet ve ziyaret yeri olmuştur.  Volga Nehri'nin kıyısında, Tataristan'ın başkenti Kazan'a yaklaşık 140 km uzaklıkta, efsanevi antik Büyük Bolgar kentinin kalıntıları var. 

Ortaçağ Altınordu İmparatorluğu'nun en büyük şehirlerinden biriydi Bolgar. Şimdi Rus Müslümanlar için önemli bir ziyaret noktası. Eski harabelerin yanı sıra, Büyük Bulgar'ın kalıntılarının tümü Bolgary köyü ve 13. yüzyıla kadar uzanan bir minaresi olan büyük bir caminin duvarları hala mevcut. 

Doğuda yerleşim, ilçe merkezi olan Bolgar kentiyle sınırlıdır, batıda Privolzhskiy ilçesine bitişik olup, Volga terasının 30 metre yüksekliğinde bir kenarına sahiptir. 

Bulgar Türklerinin önemli bir koludurlar. İtil (Volga) Nehri’nin orta havzasında kurulduklarından dolayı diğer Bulgar Türklerinden ayırmak amacı ile “İtil” sözcüğünün yaygın kullanımı olan İdil ifadesi ile birlikte anılmışlar böylece “İdil Bulgarları” adı ortaya çıkmıştır. Bu bölgede kurulan ve uzun yıllar varlığını devam ettiren bir Türk hakanlığı idiler. Bulgarlar’ın en eski ataları, Ogur (Ugur) adıyla anılan Batı Türk boylarının bağlı olduğu kitlelerdi. Batı Hun Devleti zamanında yani 4. İle 5. Yüzyıllar arasında Bulgar boyları Karadeniz’in kuzeyinde yaşamaktaydılar. Batı Hun Devleti yıkılınca da Attila’nın küçük oğlu İrne Han kendisine bağlı Hun boyları ile birlikte Orta Avrupa’dan Kardeniz’in kuzeyine dönmüştü.

Kaynak: www.dunyabulteni.net

banner53
Yorumlar (1)
Assad 2 yıl önce
Rusyadaki rus Müslümanları ayırımcılık yapıyor. ve bize bize teröristlerin sayma namazı için izin vermedi.Bulgar şehri herkesten tamamen gizlidir.
23
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?