banner39

İnguş lider Yevkurov Rus yanlılarına katılmaya hevesli

İnguşetya'da yaşayan Kuzey Kafkas halklarından İnguşların liderlerinden Yevkurov da Kadirov gibi Ukrayna'daki Rusya yanlısı ayrılıkçıların yanında yer almak istediğini söyledi

Kafkaslar 02.08.2014, 15:47 02.08.2014, 15:47
İnguş lider Yevkurov Rus yanlılarına katılmaya hevesli

Dünya Bülteni/Haber Merkezi

Kuzey Kafkasya'da bulunan İnguşetya halkının liderlerinden Yunusbek Yevkurov, Ukrayna'daki iç savaşta Rusya yanlısı ayrılıkçıların yanında yer almak istediğini açıkladı.

“Kafkas Uzel” haber ajansına özel röportaj veren İnguş lider Yunusbek Yevkurov Ukrayna iç savaşından Ukrayna hükümetini sorumlu tuttu ve “ben aşağılanmakta, öldürülmekte ve yok edilmekte olan insanları savunmak için Ukrayna'ya gitmek istiyorum” dedi.

Daha önce Rus yanlısı Çeçen lider Ramzan Kadirov Ukrayna’da Rus asıllı ayrılıkçılara yardım etmek için bölgeye 70 bin Çeçen savaşçı gönderebileceğini ileri sürmüştü.

İnguş lider Yevkurov röportajında Rusya’nın Kafkas bölgesindeki politikalarını desteklediğini, Ruslara karşı savaşan Müslümanların devlete teslim olmaları gerektiğini da iddia etti. Yevkurov'a göre son zamanlarda 67 Müslüman savaşçı dağlardan inerek, sivil hayata döndüler. Bunlardan sadece 8'i tutuklandı.

Yevkurov’a göre İnguş Cumhuriyetinde Çeçenler, Azeriler ve başka etnik grupların mensupları hep birlikte yaşıyor. Yevkurov bu topluluklara Ukrayna’da olduğu gibi etnik baskı yapılmadığını dolayısıyla İnguş topraklarında Ukrayna'da yaşanan olayların benzerinin yaşanmayacağını savundu. Yevkurov’un kendisi ise bir vatandaş olarak Ukrayna’nın doğusunda adaletin yerleşmesi için savaşmaya hazır olduğunu söyledi.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?