banner39

İnguşlardan, Rus ırkçısına özel ödül!

İnguşetya yönetimi bu seneki Üstün Hizmet Madalyası'nı Rus milliyetçi lider Jirinovski'ye verdi

Kafkaslar 20.06.2014, 16:25 20.06.2014, 17:25
İnguşlardan, Rus ırkçısına özel ödül!

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Ruslar tarafından İkinci Dünya Savaşı sonrası Orta Asya'ya sürülen kavimmlerden biri olan İnguşlar bu seneki hizmet ödülünü bir Rus ırkçısına verdi. İnguşetya Cumhuriyeti yönetimi tarafından her yıl düzenli olarak verilen Üstün Hizmet Madalyası bu sene Rus milliyetçisi politikacı Vladimir Jirinovski'ye verildi. Jirinovski’ye ödülü İnguşetya Cumhuriyet yöneticisi Yunus-Bek Yevkurov tarafından sunuldu.

Jirinovski’nin birkaç yıl önce de ödül için aday gösterildiği ve dün bu madalyayı aldığı bildirildi.

Vladimir Jirinovski törende İnguş halkının 450 yıl önce Rusya'ya gönüllü olarak katıldığını ve Rusya’nın bir parçası haline geldiğini öne sürdü. Tarihte İnguş ve Rus halkları arasında sürekli iyi ilişkiler kurulduğunu belirten Jirinovski “ama eksiklikler her yerde vardır" dedi.

Kafkas bölgesindeki durum hakkında konuşan Yunus-Bek Yevkurov da Sovyet dönemi de dahil olmak üzere pek çok sorunun hala var olduğunu kaydetti.

Kafkaslar’ın Rusya tarafından işgal edilmesi ile başlayan dönemlerde buradaki Müslüman halklar devamlı olarak bağımsızlıkları için Ruslara karşı silahlı mücadele yürütüyor. İnguşlar arasında da çok sayıda silahlı direnişçi bulunuyor.

 

Yorumlar (0)
31
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?