banner39

İran'dan Bakü'ye başörtüsü yasağı tepkisi

İran meclisinden başörtüsü yasağına sert tepki gedi, milletvekili Rassayi "Azerbaycan siyonizme boyun eğdi" dedi

Kafkaslar 20.01.2011, 14:04 20.01.2011, 14:04
İran'dan Bakü'ye başörtüsü yasağı tepkisi

Dünya Bülteni/Haber Merkezi

Azerbaycan ile genel olarak iyi ilişkiler içinde olan İran yönetimi, bu kez Bakü'yü eleştiri bombardımanına tuttu. İran Meclisi'nin önemli milletvekillerinden Hamid Rassayi, Bakü yönetiminin okullarda başörtüsünü yasaklayarak 'siyonist lobilere' boyun eğdiğini söyledi.

Milliyet'in Fars Haber Ajansı'na dayandırdığı habere göre, İran Meclisi'in İslam Devrimi fraksiyonunun raportörü Rassayi, Azerbaycan okullarında başörtüsü yasağı uygulamasında Siyonist lobilerin parmağı bulunduğunu iddia etti.

Rassayi, "Amerikalıların Azerbaycan'da askeri yığınağı ve üsleri var. Dolayısıyla Bakü'nün kararlarını etkiliyorlar. Eğitim merkezlerinde başörtüsünün yasaklanması Amerikan ve Siyonist lobilerinin arzusudur, çünkü İslami örtünme ABD ve İsrail'in çıkarlarını tehlikeye sokar" dedi.

Rassayi, Bakü liderlerinin her zaman bu lobilerin arzu ve talimatlarına göre hareket ettiğini ileri sürdü.

Azerbaycan okullarına geçen aydan itibaren başörtüsüyle girmek 'gayrı resmi' olarak yasaklanmış, yasağı protesto amacıyla ülkenin ikinci büyük kenti olan Gence'de düzenlenen gösterilerde, protestocular polisle çatışmış ve 50 kişi gözaltına alınmıştı.

Yasak konusunda hükümetten gelen çelişkili açıklamalar ve bazı okullarda yasağın devam ettiği haberleriyle, gösteriler Celilabad, Masallı ve Lankaran gibi şehirlerde de yapıldı.

 

banner53
Yorumlar (1)
serafim 11 yıl önce
iran yeniden saldırma provası yapacak ve kaybedecek kendisi petrol çıkaramaz halde ve komşusunu kıskandı biz kimi tutacaz .....bay "david"oğlu
14
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?