banner39

'İşgal sona ermedikçe bölgeye barış gelmeyecek'

Azerbaycan Cumhurbaşkanı Aliyev, Azerbaycan topraklarındaki Ermenistan işgali sona ermedikçe bölgeye barışın gelmeyeceğini söyledi.

Kafkaslar 05.04.2018, 10:30 05.04.2018, 10:42
'İşgal sona ermedikçe bölgeye barış gelmeyecek'

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, Azerbaycan topraklarındaki Ermenistan işgali sona ermedikçe bölgeye barışın gelmeyeceğini söyledi.

Bağlantısızlar Hareketi (NAM) Ara Dönem Bakanlar Konferansı Azerbaycan'ın başkenti Bakü'de başladı.

Aliyev, Bakü Kongre Merkezi'ndeki konferansın açılışında yaptığı konuşmada NAM'ın insani değerleri teşvik ettiğini, uluslararası barış ve güvenliğin temin edilmesinde önemli rol oynadığını belirtti.

Ermenistan-Azerbaycan çatışması ve Dağlık Karabağ sorunundan bahseden Aliyev, "Azerbaycan topraklarının yüzde 20'si Ermenistan tarafından işgal edildi. Bir milyon Azerbaycanlı topraklarını terk etmek zorunda kaldı. Hocalı katliamında 106 kadın, 63 çocuk ve 70 yaşlının da aralarında bulunduğu 613 sivil vahşice katledildi. Bu insanlık suçudur. İşgal şimdi de devam ediyor. Uluslararası kurumların kararlarına rağmen Ermenistan işgalini sürdürüyor. İşgal sona ermedikçe bölgeye barış gelmeyecektir." dedi.

Ermenistan nüfusunun yüzde 99'unun Ermenilerden oluştuğunu hatırlatan Aliyev, "Çünkü onlar Ermenistan'daki diğer milletlere etnik temizlik uyguladı. Azerbaycan ise uluslararası diyaloğun, çok kültürlülüğün merkezlerinden biri. Biz dinler ve kültürler arası barış ve iş birliğinden yanayız." şeklinde konuştu.

Türkiye'yi Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu'nun temsil ettiği konferansa NAM Dönem Başkanı Venezuela Dışişleri Bakanı Jorge Arreaza, Birleşmiş Milletler Genel Kurul Başkanı Miroslav Lajcak, İran Dışişleri Bakanı Cevad Zarif, Hindistan Dışişleri Bakanı Sushma Swaraj, Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) Dışişlerinden Sorumlu Devlet Bakanı Enver Gargaş, Filistin Dışişleri Bakanı Riad Malki, Ekvador Dışişleri Bakanı Maria Fernanda Espinosa ve 800'den fazla yetkili katıldı.

Azerbaycan, 2019'da NAM 18. Zirve Toplantısına ev sahipliği yapacak ve 2019-2022 döneminde de NAM dönem başkanlığını yürütecek.

BAĞLANTISIZLAR HAREKETİ

Bağlantısızlar Hareketi, kendilerini hiçbir güç bloğuna dahil veya hariç olarak addetmeyen 100 üzerinde ülkenin bir araya gelerek oluşturdukları bir uluslararası oluşumdur. Soğuk Savaş döneminde Batı İttifakı ve Doğu Bloğu'nun yanı sıra üçüncü bir blok olmuştur. Bu hareket çoğunlukla Güney Amerika, Afrika, Ortadoğu ve Asya ülkelerinden oluşur. Avrupa ve Kuzey Amerika ülkeleri ise aralarında Batı ittifakı ve Doğu Bloğu olarak ikiye bölünmüşlerdir. Bunun sebebi ise 1. Dünya Savaşı'ndan itibaren gelen ve 2. Dünya Savaşı ve Soğuk Savaş ile devam eden Avrupalı devletlerin güç yarışı ve dünyadaki egemenlik yarışıdır. Bağlantısızlar Hareketi bir diğer tabirle doğu dünyasının batı dünyasındaki bölünmelere taraf olmamak istemesidir.

 

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?