banner15

K. Kafkasya'da yeni çatışma bölgesi Dağıstan

Kuzey Kafkasya'da 90'lı yıllarda Çeçenistan'da yaşanan yoğun direniş ortamı Dağıstan merkezli olarak sürüyor

K. Kafkasya'da yeni çatışma bölgesi Dağıstan

Dünya Bülteni/Haber Merkezi

Kafkaslar'da son dönemde ardarda çatışma haberlerinin geldiği Dağıstan, şimdiye kadar Çeçenistan ve İnguşetya'ya yoğunlaşan medya ilgisinin bu bölgeye kaymasına neden oldu.

Rusya içinde, etnik anlamda en karmaşık yapıya sahip bölgelerden biri olan Dağıstan'da, son bir hafta içinde onlarca saldırı meydana gelirken, "yerel milis güçleri" ile Rus istihbaratı FSB'nin operasyonları da devam ediyor. Bölgeden son gelen haberlerde bir polis aracının yanında meydana gelen patlamada 17 polisin yaralandığı, bölgenin iki ayrı noktasındaki çatışmalarda 15 direnişçinin öldürüldüğü bildirilmişti. Bir kaç gün önce de, başkent Mahaçkale'de çatışmalar yaşanmış, 10 kişi ölmüştü, yine Mahaçkale'de düzenlenen bir saldırıda 20 polis yaralanmıştı.

90'larda Çeçenistan'da yaşanan savaşın aksine, Dağıstan'da Rusya yanlısı ve Medvedev tarafından göreve getirlmiş olan bir başkan ve yönetim bulunuyor. Direniş gruplarının farklı gruplardan oluştuğu bildiriliyor. Ancak değişmeyen gerçek, Kafkasya direnişinin yeni merkezi Dağıstan'dan, tıpkı Çeçenistan ve İnguşetya'da olduğu gibi, insan hakları ihllalleri, yargısız infazlar, köy yakmaları ve "maskeli" insanların yaptığı operasyon haberlerinin gelmesi.

Öte yandan, aylardır devam eden, ancak ölüm ve yaralanma rakamları "küçük" olduğu için medyada yeterince dikkat çekmeyen polis ve askere yönelik saldırılar da son dönemde daha da yoğunlaştı.

"DURUM KONTROLDEN ÇIKIYOR"

Bu yılın Şubat ayında Foreign Policy'de yayınlanan bir analizde, Dağıstan'da durumun "kontrolden çıkmış gibi göründüğü" yorumu yapılmıştı. Aradan geçen aylar boyunca, "düşük ölçekli çatışma" ABD dergisinin yaptığı bu yorumu doğrularcasına, Rus basının "iç savaş" nitelemesine neden olacak şekilde büyüdü.

Öte yandan, bölgede alarm düzeyine ulaşan yolsuzluklar ve başta işsizlik olmak üzere ekonomik problemler, Dağıstan'da direnişi ve direnişe verilen desteği artıran etkenlerden biri olarak gösteriliyor. Dağıstan'daki Rus yanlısı yönetim, sistemdeki kokuşmuşlukla mücadele için verdiği sözü tutamazken, çareyi, ülke içinde yeni bir "güvenlik birimi" kurmakta ve direnişe karşı bir anlamda "savaş" açmakta buldu.

Her ne kadar, yeni kurulacak birimin bir kanadının "yasadışı işlere karışan devlet memurları ile mücadele" edeceği açıklansa da, Dağıstan başkanı Magomedsalam Magomedov'un asıl hedefi, özel timler şeklinde eğitilecek birimlerin direnişçilere karşı yürütülen operasyonlarda yer alması. Daha önce Çeçenistan'da denenen bu yöntem, bölgeyi tam bir hukuksuzluk cehennemi haline getirse de, Rus yöneticiler tarafından "işe yaradığı" inancıyla destekleniyor.

ENERJİ KARTI

Bu arada, Dağıstan topraklarından geçen petrol ve doğalgaz boru hatları, enerji politikalarını ülkenin kalbi olarak gören Rusya açısından bölgeyi çok daha önemli duruma getiriyor. Nitekim, polis ve askere yapılan saldırılardan daha fazla, bölgedeki boru hatlarına ve ulaşıma yönelik sabotajlar ve saldırılar Rus basınında daha geniş yankı buluyor.

Bölgeyi yakından izleyen bir çok uzmanın yaptığı uyarı ise, Rusya'nın ve Dağıstan yönetiminin, bölgede yükselişe geçen direnişi "radikal İslamcılar" olarak damgalamadan önce, Dağıstan'da yaşanan sorunların köklerine inilmesi.

Özellikle üst düzey yöneticilere yönelik saldırıları değerlendiren uzmanlar, halkı temsil etmeyen "atanmış" bir yönetimin, tüm askeri yöntemlere rağmen, bölgeye huzur getiremeyeceğini belirtiyor.

Güncelleme Tarihi: 01 Ekim 2010, 15:44
YORUM EKLE
YORUMLAR
tarık
tarık - 10 yıl Önce

siz dunya bulteni kimin yanındasınız onu dahi bilmiyorsunuz şunumu demek istiyorsunuz rtadikal islamcı dedikleriniz issizlik vede adam kayırma yüzündenmi bagımsızlık peşine düştü bırakın bu yapmacık kuş beyinli laflamaları bunlara bizler inanmıyoruz yaptıgınız komik laflarla itibarız falanda yok yüreginiz yok direnişcileri destekleyecek sizin.

banner39

banner50

banner47

banner48