banner39

Kabardey-Balkar'da neo-Stalinizm toplantısı

Nalçik'te Neo-Stalinizm karşı protesto toplantısı yapıldı

Kafkaslar 31.10.2016, 21:00 01.11.2016, 07:42
Kabardey-Balkar'da neo-Stalinizm toplantısı

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Rusya’nın güneyinde Kuzey Kafkasya'da yer alan Kabardey-Balkarya Cumhuriyeti'nin başkenti Nalçik şehrinde “Joseph Stalin ve neo-Stalinizm rehabilitasyonuna karşı 50 kişinin katılımıyla bir protesto gösterisi düzenlendiği bildirildi.

Kabardey-Balkarya Cumhuriyetinde Sovyet döneminde yaşanan politik terör kurbanları anısı kitabının ikinci cildinin yayınlandığı da açıklandı.,

Rusya'da her yıl 30 Ekim'de Sovyet dönemi politik terör kurbanlarını anma günü toplantıları düzenleniyor.

“Kafkas Knut” ajansının bildirdiğine göre, bu yıl Nalçik'te yapılan gösteri katılımcıları bundan sonra bu anma toplantılara yerel yetkilileri davet etmeyeceklerini açıkladı.

Haberde protesto toplantısına Kabardey-Balkar Devlet Üniversitesinin yaklaşık yirmi öğrencisinin katıldığı da bildirildi. Toplantıda konuşan Rusya Politik Terör Kurbanları Derneği Kabardey-Balkar şubesi başkanı Marx Shahmurzov, 'her yıl bu terör olaylarına tanıklık edenler sayısının gittikçe azaldığını ve yakın gelecekte bunların kalmayacağını' belirtti.

Shahmurzov, "Şu anda yapacağımız tek iş Stalin dönemi teröründe hapse atılan, işkence gören ve öldürenlerin genç nesiller tarafından unutulmaması için çaba göstermektir” dedi.

Shahmurzov, Kabardey-Balkar’da Sovyet politik terörünün; özellikle acımasız olduğunu ve Balkarların tümünün vatanlarından sürgün edildiğini sözlerine ekledi. Dernek çalışmalarına yerel yöneticilerin destek vermediğinden yakınarak bundan sonraki toplantılara onları davet etmeyeceklerini belirtti.

banner53
Yorumlar (0)
19
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?