banner39

Kadirov'dan Gürcistan'daki Pankisi'ye geçiş planı

Gürcistan ve Çeçenistan arasında stratejik önemi bulunan Pankisi vadisi üzerinde yeni planlar formüle edilmeye çalışılıyor

Kafkaslar 11.02.2019, 16:25 11.02.2019, 16:41
Kadirov'dan Gürcistan'daki Pankisi'ye geçiş planı

Gürcistan’ın kuzeydoğu kesiminde yer alan Pankisi Vadisi Rusya'ya bağlı Çeçenistan'a yakınlığı sebebiyle önemini korumaya devam ediyor.

Rusya Federasyonu'na bağlı Çeçenistan lideri Ramazan Ahmetoviç Kadirov, Pankisi Boğazı üzerinde kontrolünü sağlamak için Çeçenistan’dan Gürcistan’a yol ve sınır geçiş noktası kurma fikrini önerdi. Aralık 2018'de Çeçen televizyonunun Çeçen-Gürcü sınırında bir sınır geçiş noktası inşa etme planlarından bahsettiği bildirildi.

Kadirov'un seslendirdiği Gürcistan'a bir yol ve sınır geçiş noktası kurma girişiminin, Pankisi Boğazı üzerindeki kontrol mücadelesinin bir başka aşaması olduğuna inanılıyor. 

Pankisi neresidir?

Pankisi, Gürcistan'ın kuzeydoğusunda Borbalo dağından Alazani nehri boyunca uzanan 34 kilometrelik bir vadi. Pankisi Vadisi, adını geçen yıllarda yaşanan çok sayıda faili meçhul cinayet ve adam kaçırma olaylarıyla duyurmuş bir bölge. Kimine göre geçit, kimine göre boğaz, kimine göre de vadi... Gürcistan`ın Çeçenistan ile sınırında yer alan, başkent Tiflis`in 150 kilometre kuzeydoğusundaki Pankisi adlı bu eşsiz coğrafi ve stratejik mahal.

Gürcistan'ın kamu gücü olarak elinin çok fazla uzanamadığı Pankisi'de, Çeçen ve İnguşlar'la akraba olan yani Vaynagh grubunda yer alan Kistler yaşıyor. Kistler kendi aralarında anadillerini kullanıyorlar. Vadideki okullarda ise eğitim dili Gürcüce. Gürcistan'da azınlık olmalarına karşılık Gürcüce öğrenme konusunda bir direniş eğilimi söz konusu değil.

Burada yaklaşık 15000 bin insanın yaşadığı yedi Kistin köyü var: Duisi, Dzhokolo, Kvemo Omalo, Birkyani, Dzibakhevi, Şua Halatsani ve Zemo Halatsani.

Bazı Rus kaynaklarına göre 1830'larda Kafkas savaşı ivme kazandığında kendilerine daha sonra Gürcüler tarafından "Kistin" adı takılacak olan bazı Çeçenler, Terek'e akan Kistinka nehrinden Gürcistan'ın kuzeydoğusuna düşen Pankisi  Vadisi'ne geldiler.

Pankisi Vadisi, Çeçenlerin yetişip, Çeçenistan'daki ayaklanmaya buradan destek sağladıkları gerekçesiyle Gürcistan ile Rusya arasında sorun yaratmıştır. Rusya, Gürcistan ile ortak operasyon fikrini bile ortaya atmıştır.

Kaynak: www.dunyabulteni.net

banner53
Yorumlar (0)
19
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?