banner39

Kadirov'un köylüsü YouTuber Tumso Abdurahmanov'u tehdit etti

Çeçenya’nın bağımsızlığı için mücadele eden ve Polonya’ya 2015 yılında siyasi nedenlerle göç eden Tumso Abdurahmanov, Çeçenistan lideri Kadirov'un köylüsü tarafından tehdit edildi

Kafkaslar 29.04.2019, 16:44
Kadirov'un köylüsü YouTuber Tumso Abdurahmanov'u tehdit etti

Kendisini Çeçenistan lideri Ramzan Kadırov'un köylüsü Khusein Mezhidov olarak tanıtan bir kişi YouTube hesabından yayınladığı videosunda  Çeçenya’nın bağımsızlığı için mücadele eden blogger Tumso Abdurakhmanov'a yeni bir mesaj göndererek tehdit etti.

9 Mart'ta Çeçen parlamentosu Başkanı Magomed Daudov, Akhmat Kadırov hakkında yaptığı açıklama için blogger'a dava açtığını açıkladı.

Çeçen blog yazarı Tumso Abdurakhmanov'un, siyasi nedenlerle 2015 yılında iltica ettiği Polonya'da Eylül 2018'de sığınma hakkı reddedilmişti. Şimdi ise Rusya'da aranıyor.

Türkiye’deki Çeçen diasporası 10 Ocak 2019 tarihinde Çeçen YouTuber Tumso Abdurahmanov ile alakalı Polonya milletvekili Jaroslaw Kaczynski’ye bir mektup gönderdi.

Başkanlığını Ali Viskhadzhiev’in yaptığı KAFKASDER (Çeçen Kafkas Muhacirleri Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği) Polonya milletvekiline bir mektup aracılığıyla çağrıda bulundu.

Mektupta, “Sevgili Jaroslaw Kaczynski! Şu anda Çeçen halkı, uzun süredir acı çeken, çok zor bir dönemden geçiyor. Rus işgalcilere karşı iki kanlı savaş yüz binlerce masum insanın hayatına mal oldu, yüz binlerce Çeçen mülteci olmak zorunda kaldı, çoğu kişi Avrupa’ya sığındı ve Polonya da dahil olmak üzere … Çeçenler, 19. yüzyılda yaşanan Rus-Kafkas Savaşı sırasında ve tarihin diğer aşamalarında Polonyalıların yardımlarını asla unutmayacaklar … Polonya, Çeçen İçkeriya Cumhuriyeti’nin ilk Cumhurbaşkanı Cahar Dudayev’in adının saygıyla anıldığı az sayıda ülkeden biri” ifadeleri geçiyor.

Mektubun diğer bölümünde, “Tumso Abdurahmanov gibi Çeçenya’nın bağımsızlığı için mücadele edenler, ‘aşırıcılık yanlısı’ olarak nitelendirdikleri propaganda savaşının kurbanı haline geliyorlar. Bizler Türkiye Cumhuriyeti’ndeki Çeçen toplumunun temsilcileri olarak yurttaşımız Tumso Abdurakhmanov’u savunmaktayız… ve sizi başarılı bir politikacı ve iktidar partisinin ‘Hak ve Adalet’in kurucularından biri olarak, Rusya’da işkence göreceği açık olan Tumso Abdurahmanov’un Polonya’dan sınır dışı edilmesine ilişkin kararın iptali konusunda teşvik ediyoruz” yazıyor.

Mektupta Jaroslaw Kaczynski’nin ikiz kardeşi Lech Kaczynski’nin Polonya Cumhurbaşkanı görevindeyken 2010 yılında Rusya sınırları içerisinde şüpheli bir uçak kazasında öldüğüne hatırlatma yapılıyor.

Tumso Abdurahmanov, 2015 yılında Ramzan Kadirov’un akrabasıyla girdiği bir çatışmadan sonra Rusya’dan kaçtı. Memleketi Çeçenya’da, yasadışı silahlı örgüte üyelik ile suçlanıyor. Abdurahmanov’a göre, kendisine karşı açılan bu suçlamalar tamamen propaganda niteliğinde.

Kaynak: ajanskafkas, eng.kavkaz-uzel.eu, www.dunyabulteni.net

banner53
Yorumlar (0)
19
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?