Kafkaslar'da Çerkezlerle Balkar Türkleri arasında çatışma

Kabardino Balkar Cumhuriyeti'ne bağlı Kendelen kasabasında Kancalı Savaşı'nın anma törenlerinde Çerkezlerle Balkar Türkleri arasında arbede çıktı.

Kafkaslar'da Çerkezlerle Balkar Türkleri arasında çatışma

Rusya Federasyonu'na bağlı Kabardino Balkar Cumhuriyeti'ne bağlı Kendelen kasabasında Balkar Türkleri ile Çerkez milliyetçileri arasında üç günden beri yaşanan çatışmalar devam ediyor.

Kırım Hanlığı ile Çerkezler arasında 1708 yılında gerçekleşen Kancalı Savaşı'nın yıldönümü kutlamaları sırasında Kabardey Çerkezlerinin Balkar Türklerinin yaşadığı bölgelerde taşkınlık çıkardığı  öne sürüldü. Çıkan gerginlikte 18 Eylül tarihinde yerel halk ile bölgeden geçmeye çalışan Çerkezler arasında taşlı sopalı kavga yaşandı. Kolluk kuvvetlerinin olay yerine gelmesinden sonra da gerginlik devam etti.

QHA'da yer alan habere göre çatışmalar dün de devam etti. İki taraf arasında kalan polisin biber gazı kullandığı ve çok sayıda göstericiyi tutukladığı öğrenildi. Gece saatlerinde ise polisin havaya ateş açarak kalabalıkları dağıtmak istediği belirtildi.

Güncelleme Tarihi: 20 Eylül 2018, 17:45
YORUM EKLE
YORUMLAR
Uğur  macit
Uğur macit - 10 ay Önce

Haberi taraflı yayınlayan kaynaklardan almayın işin aslını araştırmak göreviniz
Osavas Osmanlı ve tatarların halkın önemli bir kısmı müslüman olduğu halde kuzey kafkasyayi. İsgal girişimi idi beceremediler

banner39

banner36

banner37

banner35