Kafkaslar'da cami yıkılıyor

Pyatigorski’de mahkeme kararı ile inşaatı durdurulan caminin minaresinin yıkımına başlandı

Kafkaslar'da cami yıkılıyor

İbrahim Ali/ Dünya Bülteni - Bakü

Gürcistan sınırında bulunan Stravropol Krayı'daki önemli şehirlerinden Pyatigorski’de Mahkemenin olumsuz kararı üzerine inşa edilen caminin minaresinin yıkım çalışmalarına başlandı.

Konu hakkında açıklama yapan Stavropol eyalet müftüsü Muhammed Rahimov mahkeme kararının uygulandığını ifade etti. Pyatigorski Şehir Mahkemesi belediye tarafından açılan davada belediyeyi haklı bularak minarenin yıkılmasına karar vermişti. Mahkeme minarenin yıkılmasının yanı sıra bölgede müftülük ofisinin, Müslüman hanımlar için yapılan ‘Aişe Kadınlar Kulübü’nün, lokanta, dükkan ve diğer merkezlerin de inşaatının durdurulmasına karar vermişti. Müftülük yetkilileri kararın bir üst mahkemeye taşındığını ifade etti.

Pyatigorski cami inşaatı birkaç yıldır devam ediyordu. Ancak 2012 yılının Kasım ayında belediyenin talebi haklı bulunarak dini faaliyetler durduruldu. Belediyenin iddiasına göre inşaatın yapılması için gerekli izinler alınmadı ve inşaat güvenlik önlemleri göz önünde tutulmadan yürütülüyor. Bunun yanı sıra caminin şehir merkezinde inşa edilmesinin hem cami cemaatini hem de bölgede ikamet eden vatandaşları rahatsız ettiği öne sürüldü!

27 Kasım 2012 tarihinde camiye giriş yasaklandı. Belediye yetkilileri ise yıkım izni için mahkemeye başvurdu. Kısa bir süre önce caminin bulunduğu bölgeyi ziyaret eden Stavropol eyalet valisi de mahkeme kararının haklı olduğunu vurguladı. Bölge dini kurumu tarafından yapılan açıklamaya göre Pyatigosk Yessentuki yolu üzerinde yeni caminin inşaatı için arsa verilebilir.

Güncelleme Tarihi: 06 Ocak 2014, 15:48
banner53
YORUM EKLE

banner39