banner39

Kafkasya Emirliği'nin bir yöneticisi daha öldü

"Kafkasya Emirliği" grubunun dağlık bölge sorumlusu Gadji Abdullayev'in Dağıstan'da çıkan çatışmada öldüğü bildiriliyor

Kafkaslar 17.08.2015, 09:12 17.08.2015, 09:12
Kafkasya Emirliği'nin bir yöneticisi daha öldü

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Rusya'nın Kuzey Kafkasya cumhuriyetlerinden Dağıstan'da çıkan çatışmada, "Kafkasya Emirliği" grubunun dağlık bölge sorumlusu Gadji Abdullayev'in öldürüldüğü ileri sürüldü.

Dağıstan güvenlik yetkililerden yapılan açıklamada, Untsukul bölgesi Gimrı köyü yakınlarındaki dağlık bölgede güvenlik güçleri ile yasa dışı örgüt mensupları arasında geç saatlerde çatışma çıktı.

Çatışmada, ilk belirlemelere göre 9 kişiden oluşan gruptan 2 kişi öldürüldü. Güvenlik güçlerinin, diğer grup üyelerinin bulunması için bölgede operasyonları sürdürdüğü vurgulandı.

Çatışmada hayatını kaybedenler arasında, "Kafkasya Emirliği" grubunun dağlık bölge sorumlusu Gadji Abdullayev'in de bulunduğu iddia edildi.

2003-2010 yıllarında Suriye'de eğitim gören ve yakın zamana kadar Suriye'de Esed rejimine karşı savaştığı bildirilen Abdullayev'in, Dağıstan'a "Rusya işgaline karşı savaşmak" için gönderildiği kaydedildi. 

Rusya, tüm Kuzey Kafkasya'da bağımsız ve birleşik İslam devleti kurmayı amaçlayan "Kafkasya Emirliği"ne karşı mücadele ediyor.

Dağıstan'ın Untsukul bölgesinde 11 Ağustos'ta çıkan çatışma 4 kişi öldürülmüş, hayatını kaybedenler arasında "Kafkasya Emirliği"nin lideri Magomed Süleymanov'un da bulunduğu açıklanmıştı.

Yorumlar (0)
23
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?