banner39

Kafkasya'da yargısız infazlar

Aktivist Vladimir Lukin Kuzey Kafkasya'da insanların mahkeme kararını beklemeden infaz edildiğini söyledi.

Kafkaslar 20.05.2011, 14:49 20.05.2011, 14:49
Kafkasya'da yargısız infazlar

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Rusya Devlet Duma'sında açıklama yapan insan hakları savunucusu Vladimir Lukin Kuzey Kafkasya'da insanların mahkeme kararını beklemeden infaz edildiğini öne sürdü. 

Lukin'e göre direnişçi grup içerisinde yer aldığı öne sürülen vatandaşlar öldürülüyor. Kısa bir süre önce yayımlanan Amnesty International 2011 raporunda da benzer düşünceler yer alıyordu. Lukin, Kuzey Kafkasya'da vatandaşların emniyet birimleri tarafından göz altına alındığını ve kısa bir süre sonra infaz edilerek cesedinin ormanlık bölgesine bırakıldığını ifade etti. Hukuk savunucusu bu durumun bölgede sıradanlaştığının altını çizdi. 

Vladimir Lukin insanların direnişçi grup içerisinde yer almakla suçlandığını ve bu suçlamalar hakkında yürütülen soruşturmaların tamamlanamadan durdurulduğunu belirtti. Soruşturmanın ulaştığı bilgiler ise vatandaşlar ve avukatlarından saklanıyor. 

2010 yılının Haziran ayında Avrupa Konseyi Parlamentosu yargısız infazların durdurulmasını talep etmişti. Ancak bu gibi uyarılara ve halkın rahatsız olmasına rağmen emniyet birimleri geri adım atmıyor. Konunun sürekli gündeme taşınmasına rağmen Kremlin sarayının sadece siyasi beyanlarla yetinmesi infazların bundan sonra da yapılacağına dair yorumların yapılmasına neden oluyor.

banner53
Yorumlar (0)
19
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?