Azerbaycan savaş durumunu kaldırıyor

Azerbaycan parlamentosu, ülkenin bazı şehir ve bölgelerinde yürürlükte olan savaş durumunu Cuma günü kaldırdı.

 Azerbaycan savaş durumunu kaldırıyor

Parlamento, Azerbaycan ordusunun topraklarını Ermeni işgalinden kurtarmak için başlattığı 27 Eylül'den bu yana uygulanan savaş durumunu kaldıran Cumhurbaşkanı İlham Aliyev'in kararını onayladı.

Savaş hali sırasında hem Azerbaycan vatandaşlarının hem de yabancıların ülkedeki anayasal hak ve özgürlükleri ile mülkiyet hakları kısmen ve geçici olarak askıya alınmış, bazı bölgelerde belirli saatlerde sokağa çıkma yasağı getirilmiştir.

Karabağ sorunu

Eski Sovyet cumhuriyetleri arasındaki ilişkiler, Ermeni ordusunun Azerbaycan'ın bir parçası olarak tanınan bir bölge olan Dağlık Karabağ'ı ve yedi komşu bölgeyi işgal ettiği 1991 yılından bu yana gergin.

27 Eylül'de yeni çatışmalar patlak verdiğinde, Ermeni ordusu sivillere ve Azerbaycan güçlerine saldırılar düzenledi ve birçok insani ateşkes anlaşmasını ihlal etti.

Azerbaycan, 44 gün süren ihtilaf sırasında birkaç şehir ve 300'e yakın yerleşim yeri ve köyü Ermeni işgalinden kurtardı.

İki ülke, çatışmayı sona erdirmek ve kapsamlı bir çözüm için çalışmak üzere 10 Kasım'da Rus aracılı bir anlaşma imzaladı.

Ateşkes, anlaşmaya göre silahlı kuvvetleri geri çekilen Azerbaycan için bir zafer, Ermenistan için bir yenilgi olarak görülüyor.

AA

banner53
YORUM EKLE

banner39