banner15

Karadağ'ın NATO üyeliğine Rusya'dan tepki

Kremlin Basın Sözcüsü Peskov: "NATO'nun daha da genişlemesi bizim açımızdan negatif bir süreç. Bu süreç Avrupa'da güvenliğin güçlendirilmesine katkı sağlamıyor, aksine kıtada gerilimi daha da yükseltir"

Karadağ'ın NATO üyeliğine Rusya'dan tepki

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Kremlin Basın Sözcüsü Dmitriy Peskov, Karadağ'ın NATO'ya kabul edilmesinin Avrupa'da gerilimi artıracağını iddia etti.

Brüksel'de düzenlenen NATO dışişleri bakanları toplantısında Karadağ'ın ittifaka katılmasının onaylanmasını değerlendiren Peskov, "NATO'nun daha da genişlemesi bizim açımızdan negatif bir süreç. Bu süreç Avrupa'da güvenliğin güçlendirilmesine katkı sağlamıyor, aksine kıtada gerilimi daha da yükseltir." dedi.

Peskov, ülkesinin NATO ile diyalogdan kaçmadığını belirterek, "Diyaloğun önümüzdeki sorunları çözmenin tek yolu olduğuna inanıyoruz. Ancak bu diyalog karşılıklı çıkarlara saygı temelinde olmalı aksi takdirde verim sağlamaz." ifadesini kullandı.

Rusya'nın karşı çıkmasına rağmen Balkan ülkesi Karadağ, NATO'nun 29. üyesi olarak kabul edilmişti. NATO dışişleri bakanları Karadağ'ın ittifaka alınmasını onaylanmıştı.

Karadağ'ın NATO üyeliğinin kesinleşmesi için ittifak üyelerinin parlamentolarından da onay gerekiyor. Bu onaya kadar Karadağ, NATO toplantılarına gözlemci olarak katılabilecek. Onayın ardından da Karadağ, NATO'nun 29. üyesi olacak.

Güncelleme Tarihi: 20 Mayıs 2016, 17:24
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48