banner39

Kazak Lider halkına seslenecek

Kazakistan Devlet Başkanı Nazarbayev kalkınmaya yönelik strateji planlarını açıklayacak

Kafkaslar 15.01.2014, 18:24 16.01.2014, 07:15
Kazak Lider halkına seslenecek

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Kazakistan Devlet Başkanı Nursultan Nazarbeyev 17 Ocak’ta halkına seslenecek. Astana’daki Bağımsız Sarayı’nda  parlamentoya da konuşacak olan Nazarbayev ülkenin 2050 yılına kadarki strateji planlamalarını açıklayacak.  Her yılda bir olduğu gibi millete sesleniş konuşmasında Nazarbayev ülkenin daha kapsamlı planlarını konuşacak.  

Ekonomi politikası; 2030 yılına doğru özel sektörün 2 kat artması, 2050 yılına doğru ise ulusal ekonominin esas gücü haline gelmesi planlanıyor. Bunun için işletmelerin gelişmesi yönünde gerekli şartlar sağlanacaktır.

Sosyal politika; fakirliği azaltarak hayat standartlarının yükselmesi sağlanacak. Bunun için bölgesel idarecilerin kontrolü, iç göçlerin denetimi, yeni istihdam alanlarının oluşturulması, anne ve çocuklar korunmasına yönelik düzenlenmelerin yapılması, sağlık sisteminin modernleştirilmesiplanlanıyor.   Eğitim sisteminde uzman kadroların yeniden yetiştirilmesi planlanıyor. Teknik eğitime, özellikle mühendislik dallarına büyük önem verilecektir. Üretim ve eğitimin işbirliğinin geliştirilmesi, eğitim ve öğretim sisteminin modernleştirilmesi planlanıyor. Yeni araştırmaların yürütülmesinde teknoloji ithal edilmesi planlanıyor. Teknolojinin nakliyle çağdaş eğitim alan Kazak gençlerin ülkenin geleceği ve temeli oldukları belirtildi.   Devlet yönetiminin modernleştirilmesi ve demokratikleşmesi konusunda da; Kazakistan’da yeni bir devlet yapılanmasının başlatılması planlanıyor.

Dış politika ve bölgesel güvenlik konusunda ülkenin en yakın bölgesel ortağı olan Rusya, Çin, Orta Asya ülkeleri ayrıca ABD, AB ve diğer Asya ülkeleri ile de işbirliği pekiştirilerek,  Avrasya Ekonomik Birliği'nin kurulması planlanıyor.

2025 yılından itibaren Kazakça’da Latin harflerinin kullanılmaya başlanmasıyla ülkede entelektüel değişim ve dünyaya entegrasyonun sağlanması planlanıyor. Kazakistan’ın bunun için şimdiden hazırlıklara başladığı belirtiliyor. 2025 yılına doğru Kazak dilinin toplum hayatının tüm sahalarında başrolü oynayacağı vurgulandı ve böylece ülkenin Kazak Devleti olarak adlandırılacağı ifade edildi.

En büyük hedef ise Kazakistan’ın 2050 yılına doğru dünyanın en gelişmiş 30 ülkesi arasında yer almasıdır.

Yorumlar (0)
24
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?