banner15

Kerimov'dan zorla geri getirme kararı

Özbekistan yurtdışında yaşayan 18 yaş altı vatandaşlarını zorla geri getirilmesini öngören kararı onayladı

Kerimov'dan zorla geri getirme kararı

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Bağımsız Devletler Topluluğu (BDT)'ndaki devletlerde yaşayan 18 yaşından küçük Özbek vatandaşları ülkelerine geri gönderilecek.

BDT topraklarında yasadışı göçmen olarak yaşayan 18 yaşından küçük Özbek vatandaşlarının ülkelerine geri gönderilme kararı onaylandı.

Özbekistan devlet Başkanı İslam Kerimov tarafından imzalanan belgenin uygulanmasında BDT istihbarat kurumları yardımcı olacak.

Özbek resmi basınına göre, yurtdışında yaşayan Özbek gençlerin Özbekistan'a geri getirilmeleri işlemleri İçişleri Bakanlığı ve bu ülkenin yurt dışındaki diplomatik misyonlarının sorumluluğuna verildi.

Özbekistan’ın Kazakistan Büyükelçiliği resmi yetkilileri, söz konusu kararın BDT'de yaşayan ebeveynsiz Özbek gençlerin ülkelerine geri getirilmesi amacını taşıdığı iddia edildi. Bu konuda yapılan resmi açıklamada, “Ebeveynleri ya da akrabası ile birlikte yaşayan çocuklara müdahale edilmeyecek. Kendi başına yurt dışında yaşayan, çalışan ya da işsiz olan 18 yaşından küçükler vatanlarına geri gönderilecek. Bu onların çıkarınadır, bu yaştakiler ebeveynlerin yanında olmalıdırlar ve eğitim almalıdırlar.” denildi.

BDT devletleri arasında gençleri ve çocukları vatanlarına geri gönderme anlaşması 2002 yılında imzalanmıştı. Bu belgeye göre, çocukların evlerine dönüş masraflarını onların bulundukları ülkeler ve vatandaşı oldukları ülkelerin yabancı devletlerdeki yetkilileri üstlenecek.

Moskova’daki göçmenlere yardım örgütü lideri Bahrom Hamroev, Özbekistan’da lise eğitimi gören gençlerin okullarını bırakarak, Rusya’ya göçmen işçi olarak gitmelerinde artış gözlemlendiğini söyledi.

Hamroev, “Onları buna hayat mecbur ediyor. Eğitim alsalar bile iş bulamıyorlar. Liseyi değil, üniversiteyi tamamlayanlar bile Özbekistan'da iş bulamıyorlar. Taşkent hükümeti bu gençleri takip etme yerine, onlara iş temin etmeyi düşünmelidir” dedi.

İslam Kerimov dikta rejimi son zamanlarda özellikle ülkedeki gençleri kontrol altında tutmak için bir dizi önlemler alıyor. Yakın zamanda alınan bir diğer karar, ülkenin tüm üniversitelerinde ve meslek eğitim kurumlarında, görevi talebelerin bütün faaliyetlerini denetleyecek olan dadıların atanması idi.

Güncelleme Tarihi: 12 Mayıs 2016, 15:19
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48