Kerry Azerbaycan'a gidiyor

ABD Dışişleri Bakanı Kerry, önümüzdeki günlerde Azerbaycan'ı da kapsayan Güney Kafkasya ziyareti gerçekleştirecek

Kerry Azerbaycan'a gidiyor

İbrahim Ali/ Dünya Bülteni - Bakü

ABD Dışişleri bakanı John Kerry'nin önümüzdeki günlerde Azerbaycan'a bir ziyaret gerçekleştirmesi bekleniyor.

Ziyaretin kesin tarihi konusunda bilgi verilmese de Azerbaycan’a küresel destek sözünün tutulması için gerçekleştirileceği ifade ediliyor. Gürcistan yetkilileri ziyaretin Tiflis’i de kapsayacağını açıkladı. Kerry'nin Ermenistan'a gidip gitmeyeceği konusunda ise henüz bir bilfi bulunmuyor.

Rus uzmanlar ABD'li siyasilerin ve diplomatlarının Ukrayna krizinden sonra eski SSCB bölgesine özel bir ilgi göstermesine dikkat çekti. Birkaç gün önce ABD Dışişleri Bakan Yardımcısı Victoria Nuland Moldova’yı, diğer bakan yardımcısı Desai Niswal ise Kazakistan ve Kırgızistan’ı ziyaret etmişti. Analistler ziyaretlerin bu ülkeler içerisinde çıkabilecek muhtemel huzursuzlukları önlemek ve Rusya’nın etkisini azaltmak maksadıyla gerçekleştiğini savundu.

Güney Kafkasya Siyasetçiler Kulübü başkanı İlgar Velizade, Kerry’nin Azerbaycan ziyareti sırasında ikili ilişkilerin geliştirilmesi, Afganistan’dan çekilme konusunun düzenlenmesi, ABD şirketlerinin katılımı ile enerji projelerinin gerçekleşmesi ve Karabağ sorununun gündeme taşınması bekleniyor.

Güncelleme Tarihi: 04 Nisan 2014, 16:55
banner53
YORUM EKLE

banner39