Kırgızistan ve ABD arasında gerginlik

Kırgızistan'da hapis cezasına çarptırılan Azimjan Askarov'a ABD Dışişleri Bakanlığı'nın İnsan Hakları Savunucusu Ödülü vermesi üzerine Kırgizistan ABD ile işbirliği anlaşmasını feshetti

Kırgızistan ve ABD arasında gerginlik

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Kırgızistan Başbakanı Temir Sariyev, ABD ile işbirliği anlaşmasının feshedilmesi kararını imzaladı.

Kırgızistan hükümeti, Washington'da imzalanan 19 Mayıs 1993 tarihli ABD ile işbirliği anlaşmasını tek taraflı olarak feshetmek istediğini açıklamıştı. Bu adımın nedeni, etnik nefreti körükleme ve polis öldürme suçundan Kırgızistan Yüksek Mahkemesi'nce ömür boyu hapis cezasına çarptırılan Azimjan Askarov'un ABD Dışişleri Bakanlığı tarafından 2015 İnsan Hakları Savunucusu Ödülü alması oldu.

Kırgızistan Bakanlar Kurulu Kabinesi'nin internet sitesinden yapılan açıklamada, "Kırgızistan Cumhuriyeti Başbakanı Temir Sariyev, 'Kırgızistan hükümeti ve ABD hükümeti arasında Washington kentinde imzalanan 19 Mayıs 1993 tarihli yardımın kolaylaştırılması için işbirliği anlaşmasının feshinin ihbar edilmesi hakkında' hükümet kararını imzaladı" denildi.

Anlaşma, ABD tarafından Kırgızistan halkına 'insani yardım ve ekonomik-teknik desteğin kolaylaştırılması amacıyla' yapılmıştı. Bu anlaşmaya göre ABD yapımı ürünlerden, Kırgızistan'a giriş ve çıkışlarda hiçbir vergi ücreti alınmıyor. ABD'nin destek programıyla ilgili olarak bu ülkede bulunan ABD'li sivil ve askeri personele ise diplomatik statü veriliyordu.

ABD, Kırgızistan'ın 1993 tarihli ikili anlaşmadan vazgeçme kararı nedeniyle 'hayal kırıklığını' ifade etti. ABD Dışişleri Bakanlığı, bu kararının, 'aşırılığa karşı mücadele, ekonomik büyümeyi teşvik ve istihdamın sağlanması, eğitim sisteminin iyileştirilmesi ve demokratik gelişime destek programları dahil, Kırgızistan halkına yararlı olan yardım programlarını' tehlikeye atabileceğini kaydetti.

Güncelleme Tarihi: 22 Temmuz 2015, 10:42
banner53
YORUM EKLE

banner39