banner15

Kırgızistan'da muhalefetin mitingine yasak

Kırgızistan'da geçtiğimiz hafta gözaltına alınan "Halk Meclisi" lideri için protesto gösterisi yapmaya hazırlanan grubun bugün yapılacak mitingi yasaklandı

Kırgızistan'da muhalefetin mitingine yasak

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Bişkek Belediyesi basın servisi Kırgız yetkililerin birkaç gün önce liderleri tutuklanan muhalefetteki Halk Meclisi'nin 17 Mayıs'ta Bişkek’te düzenlemek istedikleri protesto toplantısına izin vermediğini bildirdi.

Habere göre, Halk Meclisinin liderleri Bekbolat Talgarbekov'a karşı ceza davası açıldığı için bu hareketin 17 Mayıs'ta Ala-Too meydanında planladığı protesto toplantısı Pervomayskaya ilçesi yönetimi tarafından iptal edildi.

Bişkek Belediyesi basın servisinin toplantı iptali ile ilgili haberinde şöyle denildi:

“Halk Meclisi hareketi 17 Mayıs'ta şehrin merkezi meydanında 50 bin kişinin katılacağı protesto toplantısı düzenlemek için başvuruda bulunmuştu. Ancak, vatandaşların güvenlik nedenleriyle, şehir hayatının işleyişinde istikrarı korumak hem de kitle taşıma araçlarının çalışmasının engellenmemesi için bu toplantının Ak Kula, Zafer ya da Atatürk meydanında yapılması tavsiye edilmişti. Ancak Kırgızistan Devlet Güvenlik Teşkilatı 12 Mayıs'ta bu hareket liderlerine karşı dava açtı. Bundan dolayı Kırgızistan Cumhuriyeti 'barışsal toplantılar' yasasının 15. maddesine göre, vatandaşların ve şehir misafirlerinin huzurunu sağlamak için Pervomayskaya ilçesi yönetimi bu toplantının iptaline karar vermiştir.”

Güncelleme Tarihi: 17 Mayıs 2016, 12:50
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48